İşten çıkarılma

merhaba 1yıldır çalıştığım işyerimden şuan sözde benden memnun olmadıkları gerekçesiyle bu hafta işten ayrılmam istendi..ben bu işyerinde 1yıldır çalışıyorum ama son 4aydır ssk yapıldı bana.ben ssk yapıldı diye biliyordum ama yapmamışlar..ayrıca kredi çekmek için maaş yazısı istedim şuan 1000tl maaşla çalışıyorum bana 1.400tl üzerinden maaş yazısı verdiler bunu bankadan bir şeklde alsam ssk yıda asgari ücret üzerinden ödedikleri iin ceza alırlarmı..tazminat v.b gibi ne hakkım vardır öğrenmek istiyorum ona göre hareket edicem..ve işten çıkmam istendi ama bunu yazılı olarak belirtmediler bana tşkr edrim şimdiden...

Ynt: işten çıkarılma

çok iş var ?

tam giriş tarihiniz ?
maaş ödemelerinizi şimdiye kadar nasıl alıyordunuz ?
tazminat haklarınız saklıdır ( tarih belirtin )
işten çıkmayın yazıyı bekleyin,istifa yazmayın...

Ynt: İşten çıkarılma

geçen yıl ocakta başladım..şimdiye kadar elden alıyordum halada öyle alıyorum ayrıca maaş değil haftalık olarak alıyorum..

2011/01 tazminat hakkınız doğar ( kıdem)
ihbar, yazılı bir bildirim yapmazlar ise o da doğar.
maaş ödemeleri için, elinizde bir evrak olursa şikayetinizde çok rahat edersiniz.

peki şimdi bana çık dediler ben ne yapabilirim ne yapmam lazım eğer çıkmassam mazeretsiz işe gelmedi die yazı hazırlarlarsa :((

önce haftalığınızı alın. yani alabildiğinizi alın ...
( tazminat ve diğer haklarınızı vermezler ise ) notere giderek ihtarmane çekin .(noterden yardımcı olurlar size )
daha sonra elinizdeki tüm ispat edici argümanlar ile bakanlık müdürlüğüne şikayet edin.

iş başvurusu çok ilginç bence bilen yardımcı olsun

değerli okurlar sizlere biraz ilginç sorum olacak aklıma takıldığı için soruyorum.

geçtiğimiz gunlerde bir şirkete başvuruda bulundum benden cv istenden götürmüştüm beni çağırdıklarından benim cv benzerinde ama daha fazlı bilgi isteyen bir form doldurmamı istediler ileride özlük dosyasına ekleyeceklermiş
mülakata alındım ve dosyanın tümünü doldurduktan sonra en altta şöyle bir yazı varda eksik olabilir ama %90 anlamı şu

yukarıdaki bilgilerimin tarafımdan doğruluğunu kabuıl ve meyan eder işletme tarafımdan eksik yada yalan bir bilgi verdiğim tespit edilirse olacaklardan kendim sorumluyum. işletmeye hiçbir hak talep etmeyeceğimi beyan ederim. imza

bende ederim yazan son kelimeninüstünü çizdim etmem yazdım oyle imzaladım yani kelime tam bu değil ama bu kadarı aklımda kalmıs eksikleirde var ben okduğum zaman işletmenin benim çıkışımı verdiği zaman şimdiden onaylıyormusum izlenimi veren bir yazı olarak tanımladım kendimce

ve bana senin yaptığın iş kanunua aykırı dediler senin bu yaptığın seni işe almamamız için bir neden dediler sizce böyle bir durum varmı işe almamak için yada iş kanunu cv ye işletmelerin kendi lehlerine olacak konularımı kapsıyor şimdiden teşekkür edeirm belki gereksiz bir konu ama sizlerden tavsşiye ve fikir bekliyorum saygılar...

bence boşyere yormuşsunuz kendinizi.
doldurduğunuz formları kendiniz hakkınızda verdiğiniz bilgilere ilişkin verdiğim bilgiler doğrudur şeklinde imza istemişler ki bu gayet normal.
örneğin ; ingilizce dil biliyorum diye beyanda bulunupta, işe alındıktan sonra ingilizce dil bilmiyor olmasının tespitinde tabiki işten çıkarılma söz konusu olur.
eğer doldurduğunuz formdaki bilgileriniz tamamen doğru ise, çekineceğiniz bir şey olmamalıdır.

parlak1980 ' Alıntı:
bence boşyere yormuşsunuz kendinizi.
doldurduğunuz formları kendiniz hakkınızda verdiğiniz bilgilere ilişkin verdiğim bilgiler doğrudur şeklinde imza istemişler ki bu gayet normal.
örneğin ; ingilizce dil biliyorum diye beyanda bulunupta, işe alındıktan sonra ingilizce dil bilmiyor olmasının tespitinde tabiki işten çıkarılma söz konusu olur.
eğer doldurduğunuz formdaki bilgileriniz tamamen doğru ise, çekineceğiniz bir şey olmamalıdır.
+1 ..

kesinlikle sn.parlak1980 katılıyorum . çoğu firma formlarında aynı yazı vardır .
burada bir nevi işveren yalan beyanda bulunulduğunda iş akdini fesh etmek için kendini garantiye alıyor.
bunun dışında çok önemli değil .

Sayın asi35;

İşyerinizde kayıtlı olarak 10 veya daha fazla işçi çalışıyorsa bir kere elden ödeme yönetmeliğe aykırı.Size banka için verilen maaş bodrosu sizin tek kanıtınız size işe gelme dedilerse hakkınız saklıdır.1 ay içinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

iş sözleşmesinde haftada 45 saatten fazla çalıştığım takdirde ek bir gelir talep etmiyorum ibaresi var.
bunun yasal dayanağı varmı? yani ben şikayette bulunsam 45saat üzerinde çalıştıklarımı da istesem alamazmıyım?
iş mahkemesine gitsem bu ibarenin yasal olmadığını 45saatin üstü her halukarda fazla çalışma olduğunu söyleyemezmiyim?

efocann ' Alıntı:
iş sözleşmesinde haftada 45 saatten fazla çalıştığım takdirde ek bir gelir talep etmiyorum ibaresi var.
bunun yasal dayanağı varmı? yani ben şikayette bulunsam 45saat üzerinde çalıştıklarımı da istesem alamazmıyım?
iş mahkemesine gitsem bu ibarenin yasal olmadığını 45saatin üstü her halukarda fazla çalışma olduğunu söyleyemezmiyim?
Sözleşmenizde fazla çalışma ücretlerinizin de aldığınız ücrete dahil olduğu belirtiliyorsa, aldığınız ücret asgari ücretin üzerinde ise, yıllık yasal fazla çalışma süresi olan 270 saate kadar olan fazla çalışmalarınız için herhangi bir talepte bulunamazsınız, fazla çalışmalarınızın yıllık 270 saat üzerindeki kısmı için talepte bulunabilirsiniz.

efocann ' Alıntı:
Sözleşmenizde fazla çalışma ücretlerinizin de aldığınız ücrete dahil olduğu belirtiliyorsa, aldığınız ücret asgari ücretin üzerinde ise, yıllık yasal fazla çalışma süresi olan 270 saate kadar olan fazla çalışmalarınız için herhangi bir talepte bulunamazsınız, fazla çalışmalarınızın yıllık 270 saat üzerindeki kısmı için talepte bulunabilirsiniz.
tolga26 ' Alıntı:
değerli okurlar sizlere biraz ilginç sorum olacak aklıma takıldığı için soruyorum.

geçtiğimiz gunlerde bir şirkete başvuruda bulundum benden cv istenden götürmüştüm beni çağırdıklarından benim cv benzerinde ama daha fazlı bilgi isteyen bir form doldurmamı istediler ileride özlük dosyasına ekleyeceklermiş
mülakata alındım ve dosyanın tümünü doldurduktan sonra en altta şöyle bir yazı varda eksik olabilir ama %90 anlamı şu

yukarıdaki bilgilerimin tarafımdan doğruluğunu kabuıl ve meyan eder işletme tarafımdan eksik yada yalan bir bilgi verdiğim tespit edilirse olacaklardan kendim sorumluyum. işletmeye hiçbir hak talep etmeyeceğimi beyan ederim. imza

bende ederim yazan son kelimeninüstünü çizdim etmem yazdım oyle imzaladım yani kelime tam bu değil ama bu kadarı aklımda kalmıs eksikleirde var ben okduğum zaman işletmenin benim çıkışımı verdiği zaman şimdiden onaylıyormusum izlenimi veren bir yazı olarak tanımladım kendimce

ve bana senin yaptığın iş kanunua aykırı dediler senin bu yaptığın seni işe almamamız için bir neden dediler sizce böyle bir durum varmı işe almamak için yada iş kanunu cv ye işletmelerin kendi lehlerine olacak konularımı kapsıyor şimdiden teşekkür edeirm belki gereksiz bir konu ama sizlerden tavsşiye ve fikir bekliyorum saygılar...
Üzerini çizseniz de çizmeseniz de,işe alınmış olduğunuzda, işe girerken verdiğiniz bilgilerde sahip olduğunuz vasıflar hakkında yanıltıcı bilgi verdiyseniz, bu durum zaten sözleşmenizin feshi için haklı nedendir.
İşe giriş aşamasında daha verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan şüphe uyandıracak bu davranışınız ise, işe alınmamanız için yeterli bir sebeptir.

keremcem ' Alıntı:
efocann ' Alıntı:

sgk bildirgesinde prim ayrı belirtiliyor ama bana herhangi bir prim belirtilmedi bugüne kadar.asgari ücretin üzerindeki tutarı primde mi göstereceğiz peki ek ücret ödememek için?

efocann ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
efocann ' Alıntı:

sgk bildirgesinde prim ayrı belirtiliyor ama bana herhangi bir prim belirtilmedi bugüne kadar.asgari ücretin üzerindeki tutarı primde mi göstereceğiz peki ek ücret ödememek için?
Anlamadım desem :)

bende bişey sormak istiyorum 7 senedir çalıştığım yer bana 25 gün sonra çıkış vereceğine dair ihbarda bulundu bende imzaladım ama öğrendim ki bana 8 hafta süre tanıması gerekiyormuş bu duruma itiraz hakkım var mı? ama imzaladım

ooff ' Alıntı:
bende bişey sormak istiyorum 7 senedir çalıştığım yer bana 25 gün sonra çıkış vereceğine dair ihbarda bulundu bende imzaladım ama öğrendim ki bana 8 hafta süre tanıması gerekiyormuş bu duruma itiraz hakkım var mı? ama imzaladım

sayın ooff..

4857 sayılı iş kanununun.. 17. maddesini okursanız.. sorunuza cevap bulursunuz..