fonradar

İşten Çıkarılma

Merhaba
Bana 4 gün öncesinden işten çıkarılacağım söylendi, söylendiği gün çıkışımı almaya gittiğimde de istifa etmem istendi. Bunu kabul etmedim ve çıkış kağıdımı vermediler. Müdürü arayıp o halde sgkya gideceğimi söyledikten sonra da insan kaynakları arayıp “gel çıkışını verelim” dedi. “Müdür zaten o istifa etcekti ya”demiş kendisine. Sorum ise çıkışımı almaya gidemezsem ne olur ve 120 gün çalıştığım işletmede ne gibi haklara sahibim. Beni işten çıkaran işletme çıkarılış sebebimi başka bir şey gösterebilir mi ve çıkarılış sebebinin takibini nasıl yaparım. Yardımcı olabilir misiniz

Merhaba,
İşten çıkışı sizi arayıp mı bildirdiler yoksa tarafınıza yazılı bir belge geldi mi ?

Merhaba,
İşten çıkışı sizi arayıp mı bildirdiler yoksa tarafınıza yazılı bir belge geldi mi ?

İlk başta işten çıkmamı istediler sözlü olarak söylediler bunu, insan kaynaklarına gidince istifa yazmam istendi kabul etmedim hiçbi işlem yok diyip eve yolladı. Daha sonra ben şikayetci olcağımı söyleyince gel çıkışını al dedi “mevsim sonu” gösterecek muhtemelen, ama ben çıkışımı almaya gidemem çünkü ertesi gün başka şehire geldim. Biraz özet gibi oldu ama teşekkürler ilgine.
Ücretimin yatacağını söyledi ama işten çıkarılış nedenimi farklı girebilirler mi sisteme ve haklarım nelerdir bilmek istiyorum

Merhaba,
işten çıkış uygulaması olabildiğince hatalı gitmiş, böyle iş akdi sonlandırma olmaz. Hem siz, hem şirketiniz açısından.
120 günlük bir çalışan olarak hakkınız sadece yasal ihbar süreniz olan 2 hafta. Yani siz işten çıkacaksanız işverene 2 hafta ömceden yazılı olarak bildirim yapacaksınız, şirket sizi çıkaracaksa 2 hafta önceden yazılı olarak bunu size beyan etmeli. Yada hemen çıkaracaksa 2 haftalık ihbar önel ücretinizi hesabınıza yatırmalı.

Çıkış almaktan kastınız nedir onu da anlayamadım?
Özetle, sözlü olarak yürütülen süreçlerde sorun her zaman yaşanır, yaşanacaktır da... Kaybedeceğiniz pek bir şey yok gibi, çalıştığınız kadar maaşınızı aldığınız zaman bir problem kalmayacak bu gidişle. 2 gün üst üste işe gitmediğiniz takdirde devamsızlık tutanağı da tutup çıkarabilirler sizi. Firmaya ulaşıp orta yol bulmanızdan, konuşmanızdan başka bir çare yok gibi bu durumda. Ne onların ki uygun, ne sizin ki...