fonradar

İşten Çıkarma Hk

Merhabalar,
Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Çalıştığım şirketten bir personeli çıkartıyorlar ancak bugün karar verildi ve muhasebe ile ilişkisi kesilecek yarında gönderecekler. Ancak 1 senelik sigortalı eleman. Yani ihbar süresi olmak zorunda değil mi? Nasıl bir hakkı var işten çıkartılan kişinin? Soruyorum çünkü bunu herkese yapıyor belli ki ertesi gün işe geldiğimde senide kovuyorum diyebilir ve ortada işsiz kalmak istemiyorum.

Bu konuda bana haklarımızı yazabilirseniz çok sevinirim

Evet ihbar süresi var eğer süre olarak kullandırmadan gönderiyorsa ki sizin sözünü ettiğiniz durum ihbar ücretini ödemek zorunda. Ayrıca yılını doldurmuş bir personel ise kıdem tazminatına ve kullanmadıysa yıllık izin ücretine de hak kazanmış olur.

ihbar tazminatında kıstas 1 sene değil.
6 aydan az olan çalışma dönemi için 2 Haftalık Ücret
6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışma dönemi için 4 Haftalık Ücret
1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışma dönemi için 6 Haftalık Ücret
3 yıldan fazla olan çalışma dönemi için 8 haftalık Ücret ödenir

Sizin arkadaşınızın durumu 4 haftalık ihbar tazminatına hak kazandığını gösteriyor.

a-Çalıştığım şirketten bir personeli çıkartıyorlar
b-Soruyorum çünkü bunu herkese yapıyor
a.bu personeli neden çıkartıyorlar?
b.herkese derken,sadece 1 yılını dolduranları mı,yoksa kıdemi ne olursa olsun çeşitli sebeplerle istemediklerini mi çıkartıyorlar?
c.çıkarılan işçilerden şikayete veya yargı yoluna başvuran olmadı mı?

Geçerli bir sebep olmadan al tazminatını çıkarıyorum işten gibi bir dünya yok. İşverenin geçerli bir sebep göstermesi gerekiyor

Fark etmez(fesih nedeni geçerli veya geçersiz)
malum sonuçlarına katlanarak seni işten çıkarıyorum diyen"bir dünya"işveren var.