İşten Çıkış Bildirimleri

ceres

Tanınmış Üye
merhaba,

iş kanununun 24 II f uyarınca iş akdini fesh eden işçinin sadece kıdem tazminatını ödedik.
işsizlik parasından yararlanabilmesi için işkurda çıkış nedenine 4447/51-b yi işaretledik.
SGK işten çıkış nedenine ise iş sözleşmesinin haklı nedenlerle işçi tarafından feshi denilecek.
Çalışma Bakanlığı ek 2 formuna ise diğer nedenler yazacağım.

işlemlerim doğru mudur ?

Ynt: İşten Çıkış Bildirimleri

işkur da "4857/24-II/f" yazmalısınız. sgk da "iş sözleşmesinin haklı nedenlerle işçi tarafından feshi" olmalı.

daha önce sizin deiğiniz gibi yapıyordum fakat bildirimler internetten yapıldığından

yalnız işkur nedenlerinde o tanıma uyan 4447/51-b maddesi olduğu için o şeklide işlem yaptım.İşsizlik maaşını almasına engel değildir İnşallah...

Evet iş Kurumuna yapmış olduğunuz bildirim doğrudur. 1475 Sayılı madde yeni iş kanununda 4857 / 24 maddesi karşılığıdır. İşçinin haklı nedenle fesih sebebi aynıdır. Buda işsizlik ödeneği almasına mani olmaz. İlgili madde aşağıdadır.

4447 / 51

b) Hizmet akdi, süresi belli olsun veya olmasın sürenin bitiminden önce veya bildirim önelini beklemeksizin 1475 sayılı İş Kanununun 16 ncı maddesinin (I), (II) ve (III) numaralı bentlerine veya 854 sayılı Deniz İş Kanununun 14 üncü maddesinin (II) ve (III) numaralı bentlerine veya 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 7 nci maddesi ile 11 inci maddesinin birinci fıkrasına göre sigortalı tarafından feshedilmiş olmak

parlak1980 ' Alıntı:
merhaba,

iş kanununun 24 II f uyarınca iş akdini fesh eden işçinin sadece kıdem tazminatını ödedik.
işsizlik parasından yararlanabilmesi için işkurda çıkış nedenine 4447/51-b yi işaretledik.
SGK işten çıkış nedenine ise iş sözleşmesinin haklı nedenlerle işçi tarafından feshi denilecek.
Çalışma Bakanlığı ek 2 formuna ise diğer nedenler yazacağım.

ben SGK çıkış nedenine yanlışlıkla diğer nedenler demişim.
ÇSGB çıkış nedenim diğer nedenler olacaktı.

fakat kişi şikayetçi olmadıkça bir sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum :(

Üç bildirimdede çıkış nedeni birbirinin aynı olmalı. İşsizlik maaşı için iab ile sgk bildirgesindeki kontrol edilmekte uyuşmazlık durumunda hatalı olanın düzeltilmesi istenmektedir. Kurumlar tarafından yapılacak incelemede veya çalışanın dava açması durumunda farklılıklar başınızı ağrıtır, ceza yemenize neden olabilir.

SGK işten ayrılış bildirimi diğer nedenler
işkur bildirimi 4447/51 b
e bildirge diğer nedenler
ÇSGB diğer nedenler şeklinde yapılmıştı.

ne yapmamı önerirsiniz bu durumda.

4447/51 b ->4857/24 md karşılığı gelmekte. 4857/24 nedenlerden hangisine göre çıkış oldu ise onun karşılığı sgk/bölge çalışma bildirimlerinde karşılığı açık olarak yok ise "diğer nedenler" yazmanız doğrudur. İş kur gerekirse sizden bilgi isteyecektir, şu an bir şey yapmayın.