İşten Çıkış Kodları

ceres

Tanınmış Üye
merhaba,

çalışma bakanlığı işten çıkış kodlarının 25 e kadar olduğunu gördüm.kullandığım bilgisayar programında 25 işveren tarafından bildirimsiz fesih olarak tanımlı. bende uzun süredir o kodu kullanıyorum.yanlış olduğunu yeni farkettim.

işveren tarafından bildirimsiz fesih olduğunda hangi kodu kullanmam doğru olur?

Ynt: İşten Çıkış Kodları

Ek:2-İşçi bildiriminde yer alan işten çıkma nedenleri ve kod numaraları aşağıda belirtilmiştir.

1 TOPLU ÇIKARMA
2 BİLDİRİMLİ FESİH
3 MALULEN EMEKLİLİK
4 NORMAL EMEKLİLİK
5 ÖLÜM
6 ASKERLİK
7 EVLENME
8 İŞE ARA VERME (ZORUNLU NEDENLER)
9 SAĞLIK NEDENLERİ İLE (İŞYERİNİN)
10 İŞVERENİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI HAREKETİ
11 DİSİPLİN KURULU KARARI İLE FESİH
12 DEVAMSIZLIK
13 İŞE ARA VERME ( ZORUNLU NEDENLER)
14 SAĞLIK NEDENLERİ İLE (İŞÇİNİN)
15 İŞÇİNİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI HAREKETİ
16 İSTİFA
17 İŞİN SONA ERMESİ
18 NAKİL
19 İŞYERİNİN KAPANMASI
20 VİZE SÜRESİNİN BİTİMİ
21 DENEME SÜRESİ İÇİNDE
22 MEVSİM BİTİMİ
23 KAMPANYA BİTİMİ
24 STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ( MEMUR / SÖZLEŞMELİ MEMUR)
25 DİĞER NEDENLER

Ek-2 kod kullanılmaz, çıkış nedeni yazılır.

nedenler arasında bildirimsiz fesih yok ? diğer nedenleri mi seçmeliyim o zaman.

Ek-2 eskiden beri kod kullanmaz. ilgili sütun başlığına bakarsanız "Çıkış Kodu" yazmaz "Çıkış Nedeni" yazar.

Sn türko çıkış nedeni yazılır demişsiniz? 16 çıkış nedeni midir? Yoksa çıkış nedeninin kodu mudur?

Siz ek-2 hazırlarken kod kullanmıyormusunuz? Örneğin istifa etmişse 16 nolu kodu yazmak yerine istifa diye mi yazıyorsunuz?

parlak1980 ' Alıntı:
nedenler arasında bildirimsiz fesih yok ? diğer nedenleri mi seçmeliyim o zaman.

Tam olarak çıkış nedenini yazarsanız ona göre yardımcı lalaım.

dwrn ' Alıntı:
...Siz ek-2 hazırlarken kod kullanmıyormusunuz? Örneğin istifa etmişse 16 nolu kodu yazmak yerine istifa diye mi yazıyorsunuz?
Evet.

1'den 25'e kadar nedenleri sıralamak için. ;D Her ne kadar arka sy açıklamasında koddan bahsetsede açıkça yazmak daha iyi. Malum her kurum kendine göre bir kod veriyor ve karışma ihtimali yüksek. Ancak formda kod yazıldı diye ceza yazılması gibi baş ağrıtacak bir durumun olacağını da sanmıyorum.

Kodları her kurum kendi kafasına göre veriyor demişsiniz EK-2 lerde muhatabımız Çalışma bakanlığıdır ve kod tablosuda onlar tarafından yayınlanır.Siz kısa kodlar yerine nedenleri yazı ile yazmaya devam edin ama o küçük alana "İŞÇİNİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI HAREKETİ" gibi bir yazıyı nasıl sığdırdığınızı da açıklarsanız biz de aydınlanalım.

dwrn ' Alıntı:
Kodları her kurum kendi kafasına göre veriyor demişsiniz EK-2 lerde muhatabımız Çalışma bakanlığıdır ve kod tablosuda onlar tarafından yayınlanır.Siz kısa kodlar yerine nedenleri yazı ile yazmaya devam edin ama o küçük alana "İŞÇİNİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI HAREKETİ" gibi bir yazıyı nasıl sığdırdığınızı da açıklarsanız biz de aydınlanalım.

Katılıyorum size.

4857/17. maddeye istinaden çıkış yapılıyor...

parlak1980 ' Alıntı:
4857/17. maddeye istinaden çıkış yapılıyor...

4857/17. Madde bildirimli fesihle ilgili maddedir. Eğer bildirimli fesih yapıyorsanız 2 nolu kodu yazmalısınız. Ancak bildirimsiz fesih demiştiniz ??? Tam olarak çıkış nedeni nedir? Hırsızlık mı yaptı, işe geç mi geldi, kaytarıyor mu, istifa mı ediyor, performansı mı düşük?

4857/17.maddeye göre ihbar tazminatı ödenmesine gerek kalmadan çıkış yapılması olmasın o?

performanstan dolayı çıkarmıştık.
bildiğim kadarıyla;
eğer işten çıkaracağınız kişiye ihbar süresini kullandırırsanız bildirimli fesih,
ihbar önelini kullandırmazda , ihbar tazmnatını öderseniz bildirimsiz fesih olur.

Bildirimsiz fesih, taraflardan birinin iş sözleşmesini haklı nedenlerle derhal sona erdirmesidir. Bildirimsiz fesih de tazminat söz konusu değildir.

İhbar tazminatını peşin ödeyerek fesih yapmanız bildirimsiz fesih anlamına gelmez. 4857/17. maddedeki şartlar gereğince bildirim süresine ilişkin tazminatı peşin ödeyerek fesih etmişsiniz demektir.

Yaptığınız işlemin adı ihbar süresine ait ücreti peşin ödeyerek bildirimli fesihtir.

hep yanlışmı bildirim yaptım ben şimdi.(ya sabır :mad: )
Allah tan sizler varsınızda yanlışlarımızı düzeltme fırsatı bulabiliyoruz.
herkese teşekkür ederim...