İşten çıkış nedenleri

işveren tarafından çalıştığı bölümde gereksinim olmadığından dolayı işten çıkartılma çıkartılması çıkış nedenlerinde hangisidir.
4-belirsiz süreli sözleşmenin işveren tarafından işçiye haklı neden bildirmeden çıkış olacak denılıyor fakat işçiye haklı nedenler bildirilip işten çıkarılmıştır o yüzden çıkış nedenli ne olmalı acaba yardımcı olursanız memnun olurum

Ynt: İşten çıkış nedenleri

Bahsettiğiniz nedenden daha uygun bir madde yok yazıkki. Siz onu kullanın başka çare yok.

Haklı nedenle yazmak için iş kanunda belirtilen haklı nedenle fesihlerden birine girmeli.

4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin İşveren tarafından feshi olacak

işveren tarafından çalıştığı bölümde gereksinim olmadığından dolayı işçiyi işten çıkarma haklı bir neden sayılamaz

bence 22-diğer nedenler olarak bildirin.. 04 olmaz, 04 kodu ile bildirirseniz, işçinin şikayeti üzerine işçiye kıdem tazminatı ödemeniz gerekir.

İrem35 ' Alıntı:
bence 22-diğer nedenler olarak bildirin.. 04 olmaz, 04 kodu ile bildirirseniz, işçinin şikayeti üzerine işçiye kıdem tazminatı ödemeniz gerekir.

Neye göre 22 Diğer nedenler olarak bildirin, 04 olmaz diyorsunuz.

22 Diğer nedenler olarak çıkış verilince işçi şikayet etse tazminat hakkı kazanamaz mı zannediyorsunuz?

Burada işçinin tazminat hakkı vardır.

Çıkış nedeni ise işveren tarafından çıkarılmadır.

İşveren sana ihtiyacım yok seni çıkartıyorum tazminat hakkın yok diyemez.

Ancak işveren işçiye iş sözleşmesinin feshedileceğini bildirerek ihbar süresi kullanmasını ve bu süre içerisinde günlük iki saat ücretli iş arama izni olduğunu bildirmesi ve ihbar sürenizin sonunda işyeriyle ilişkisinin kesileceğini bildirerek ihbar tazminatı ödemeden işçiyi işten çıkarabilir.

Ancak 1 yıldan fazla çalışması var ise işçinin kıdem tazminatı hakkı vardır.

soru sahibinin olayı 04 koduyla bidirilemez diyorum.. 22 nolu kod bu kodlara hiç birşekilde dahil edilemeyen nedenler için kullanılıyor.. Gerekli yer ve kurumlara bu kod altında gerekli izahatlar yapılabilinir. Ancak 04 kodu seçilip, daha sonra durumu düzeltmek biraz zor. Başıma geldiği için söylüyorum, başka arkadaşımızında başı yanmasın.

22-diğer nedenler yüzünden işçiye kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz, çünkü ortada bir neden vardır, gereksinim olmayan bir işçinin iş sözleşmesi feshedildiğinde, işçi yönünden haklı, işveren yönünden haksız sebeb olmayacağından ve bu bildirim karşılıklı olarak işçiye de bildirildiğinden 22-kodu uygundur.
04 koduyla bildirirseniz haklı bir sebebe dayanmadan işçinin iş akdi feshi yapıyosunuz. Tabi olayda işçinin 1 yıl çalıştığı varsayımıyla hareket ediyorum.

teşekkür ederim cevaplaınız için bu kişiye bütün hakları verildi buna rağmen işe davaaçtı işyerinden daha fazla para alabilmek için o yüzden çıkışa 4 yazacaktım ama orda işçi haklı duruma geçebilir diye düşündüm o yüzden çıkış nedenini ne yazacağımı bilemedim. davada buna dikkat edilirse davayı işçi kazanabilir. okuduğum başka yorumlara göre işe geç gelme bile çıkış nedenlerinden ahlak ve iyi niyete aykırılık sayılıyormuş bu da bu maddeye girermi acaba

zbeyhan ' Alıntı:
teşekkür ederim cevaplaınız için bu kişiye bütün hakları verildi buna rağmen işe davaaçtı işyerinden daha fazla para alabilmek için o yüzden çıkışa 4 yazacaktım ama orda işçi haklı duruma geçebilir diye düşündüm o yüzden çıkış nedenini ne yazacağımı bilemedim. davada buna dikkat edilirse davayı işçi kazanabilir. okuduğum başka yorumlara göre işe geç gelme bile çıkış nedenlerinden ahlak ve iyi niyete aykırılık sayılıyormuş bu da bu maddeye girermi acaba

bunun için tutanak gerekir şahitler gerekir ilerde dava açılırsa bu durumu ispat etmeniz lazım

zbeyhan ' Alıntı:

Siz işçiye haklarını verdiğinizde ibraname imzalatmadınız mı?

işine son vereceğimizi bildirdiğimizde zaten dava açtı bütün haklarını verdik bütün evrakları ibranameyide imzaladı ibranamede çıkış maddesini belirtmedim sadece işveren işine son diye yazıyor niye böyle bir şey sorduğunu anlıyamadım.Çıkış bildirgesinde çıkış nedenini ne yazmam gerediğini bilemiyorum
4-madde işveren tarafından işine son verildi olsaydı hiç bir sorun olmazdı bu maddeye işverenin haklı bir neden belirtmeden çıkarttı ibaresi benim kafamı kurcalıyor. işveren haklı, işçi bütün haklarını almış fakat işçi yine de dava açmış mağdurum işime geri iade istiyorum yada bir senelık ücretimi istiyorum diye