İşten Çıkış ve İşsizlik Maaşı

Arkadaslar iş yerinden 28.02.2013 tarihinde çıkışım yapıldı ve hic bir hakkım olmadıgına dair bir kagıt imzaladım işsizlik maası almak istiyorum imzaladıgım kagıtla kendim istifa etmis oluyormusum bilmiyordum imzaladım ne yapmam gerek aradan 11 günlük sürec gecti

Arkadaslar iş yerinden 28.02.2013 tarihinde çıkışım yapıldı ve hic bir hakkım olmadıgına dair bir kagıt imzaladım işsizlik maası almak istiyorum imzaladıgım kagıtla kendim istifa etmis oluyormusum bilmiyordum imzaladım ne yapmam gerek aradan 11 günlük sürec gecti
Neden hiç bir hakkınız kalmadığına dair bir kağıt imzaladınız? Neden çıkışınız yapıldı? Ne kadar süredir orada çalışıyordunuz?

Neden hiç bir hakkınız kalmadığına dair bir kağıt imzaladınız? Neden çıkışınız yapıldı? Ne kadar süredir orada çalışıyordunuz?

hocam 7 aydır calısıyordum neden cıkarıldım calıstıgım firma superonline in taseron firması idi ve superonline izmirdeki calısmayı durdurdugu icin firma sıkıntı yasadı ve beni işten cıkardı o an imzayı attım ama hic aklıma issizlik maası gelmemisti

İmzaladığınız o kağıt(lar) da ne yazdığı önemli.
Genel olarak hiç bir hakkım kalmamıştır / tüm haklarımı aldım tarzında hazırlanmış ibra belgeleri( imzaladığınız o kağıt) mahkemelerde geçerli kabul görmemektedir.
Buna rağmen dediğim gibi o belgelerin içerikleri önemli. İbra belgesi imzalamakla kendiniz istifa etmiş olmazsınız.Elbette bir de istifa dilekçesi imzalamadıysanız o arada.

Çıkış sebebi olarak ne gösterilmiş ?

Her halukarda, önce kuruma gidip işsizlik ödeneği için başvuruda bulunun. Eğer kendiniz çıkmış gibi görülüyorsanız evraklarda, iş mahkemesinde dava açarak çıkış sebebinin gerçek dışı beyan edildiğini, iş veren tarafından ihbar süresine uymadan işinize son verildiğini belirterek ihbar tazminatı ve çıkış sebebinizin düzeltilmesi için dava açabilirsiniz.
Açacağınız davada gerçekten işveren tarafından işinize son verildiğini şahit-belge vs ile ıspatlamak zorunda kalırsınız . ( dava süresi 1-3 yıl sürebilir)
Sonrasında davayı kazanırsanız, mahkeme kararıyla kuruma tekrar gittiğinizde işsizlik maaşı alma hakkınızı kazanabilirsiniz.

EK-Evet şimdiden başvuruda bulununuz,belki "kazanabilirsiniz"ama diğer tarafdan işsizlik ödeneğinden yararlanmabilmek için işyerinden ayrıldığınız tarih den geriye doğru son 3 yıl en az 600 günlük primin ödenmiş olması gerekir.

İmzaladığınız o kağıt(lar) da ne yazdığı önemli.
Genel olarak hiç bir hakkım kalmamıştır / tüm haklarımı aldım tarzında hazırlanmış ibra belgeleri( imzaladığınız o kağıt) mahkemelerde geçerli kabul görmemektedir.
Buna rağmen dediğim gibi o belgelerin içerikleri önemli. İbra belgesi imzalamakla kendiniz istifa etmiş olmazsınız.Elbette bir de istifa dilekçesi imzalamadıysanız o arada.

Çıkış sebebi olarak ne gösterilmiş ?

Her halukarda, önce kuruma gidip işsizlik ödeneği için başvuruda bulunun. Eğer kendiniz çıkmış gibi görülüyorsanız evraklarda, iş mahkemesinde dava açarak çıkış sebebinin gerçek dışı beyan edildiğini, iş veren tarafından ihbar süresine uymadan işinize son verildiğini belirterek ihbar tazminatı ve çıkış sebebinizin düzeltilmesi için dava açabilirsiniz.
Açacağınız davada gerçekten işveren tarafından işinize son verildiğini şahit-belge vs ile ıspatlamak zorunda kalırsınız . ( dava süresi 1-3 yıl sürebilir)
Sonrasında davayı kazanırsanız, mahkeme kararıyla kuruma tekrar gittiğinizde işsizlik maaşı alma hakkınızı kazanabilirsiniz.

hocam imzaladıgım kagıda kendi el yazımla calıstıgım firmadan hic bir maddi alacagım kalmadıgını yazdım ve imzaladım baska birsey imzalamadım baska birseyde yazmadım

Tamam 3 yılda yeterli prim gün sayınız var ve son 120 günde de izin, rapor hariç,özürsüz devamsızlığınız yok ise işyerinden kendi isteğiniz(istifa)ayrılmamış olmak veya kusurunuz nedeniyle sözleşmenin feshedilmemiş olması gerekir ki ,bu bağlamda anlatımızdan ve sn.Keremcemin ifade ettiği üzere SGK-çıkış nedeni önem arzetmektedir(muhtemelen istifa olarak bildirim yapmışlardır ama salt olarak beyanınız da yok(muş)bu takdirde yine sn.Keremcem beyin belirttiği süreçleri izlemeniz gerekmektedir.
Önce şikayet hakkınızı kullanmanız daha sonra çıkacak sonuca göre hareket etmeniz yararınıza olabilir diye düşünüyorum.

Bende 2011 yılında işten çıkarıldım fakat işveren benim işten çıkış nedenimi istifa olarak göstermiş. İş-kur a gittim işsizlik maaşı için başvurumu yaptım fakat istifa şeklinde göründüğü için işsizlik maaşı alamadım. Tazminatımı da ödemediler. Hakkımı mahkeme yollarında aradım. Mahkemeyi kazandım. Tabi mahkemeyi kazanmak yetmiyor, hala da tazminatımı alamadım. Şimdi işsilik maaşı alabilirmiyim? 3 yıl önceki işsizlik maaşını mı öderler? Birde işsizlik maaşında toplu olarak ödeme yaparlar mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Bende 2011 yılında işten çıkarıldım fakat işveren benim işten çıkış nedenimi istifa olarak göstermiş. İş-kur a gittim işsizlik maaşı için başvurumu yaptım fakat istifa şeklinde göründüğü için işsizlik maaşı alamadım. Tazminatımı da ödemediler. Hakkımı mahkeme yollarında aradım. Mahkemeyi kazandım. Tabi mahkemeyi kazanmak yetmiyor, hala da tazminatımı alamadım. Şimdi işsilik maaşı alabilirmiyim? 3 yıl önceki işsizlik maaşını mı öderler? Birde işsizlik maaşında toplu olarak ödeme yaparlar mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

2011 Yılından sonra çalışmadınız mı ? Çalıştıysanız ne kadar süre işsiz kaldınız?

Gerekçeli Mahkeme Kararınızı da içeren bir dilekçe ile en yakın İş-Kur' a müracaat edin ve işsiz kaldığınız bir yıllık sürenin işsizlik maaşını talep edin. Size resmi olarak geri döneceklerdir. İş-Kur' dan değilse de yine mahkeme kararı ile işverenden alabilirsiniz.

Gerekçeli Mahkeme Kararınızı da içeren bir dilekçe ile en yakın İş-Kur' a müracaat edin ve işsiz kaldığınız bir yıllık sürenin işsizlik maaşını talep edin. Size resmi olarak geri döneceklerdir. İş-Kur' dan değilse de yine mahkeme kararı ile işverenden alabilirsiniz.

Sanırım "işverenden alabilirsiniz" derken,işverenin kusurlu eyleminden doğan bu zararı işci tazminat olarak işverenden isteyebilir,şartlar da uygun ise alabilir" demek istiyorsunuz.

arkadaşlar bişi sormak işstiyorum forumda yeniyim bi türlü nasıl msj yazacağımı bulamadım. işsizlik maaşı almanın tam şartları nedir acaba yani kaç yıl, kaç gün, ne kadar toplam çalışmışlık süresi gerekiyor. cvp verirseniz sevinirim...

Net den çok rahat araştırabilir, öğrenebilir,kafanıza takılan sorulara cevap bulabilir ve kendi durmunuzu bu bilgiler ışığında değerlendirebilir,yinede anlaşılmayan bir nokta olur ise buradan paylaşabilirsiniz

s.a arkadaşlar işssizlik maaşı için basvuruda bulundum işkur'a aklıma takılan bir soruyu sizlere sorup cvp yazabilirseniz sevınırım..

600 gun primimi dolduruyorum onda sıkıntı yokta tek aklıma takılan son 120 gun muhabbeti..

benim işe giris tarihim 08/2/13 cıkısım 13/08/13 anladıgım işten 13/08/2013 te cıktım .çıkıs tarıhım sayılmayarak gerıye donuk 120 gun mu aranıyor bılgı verebilirseniz sevinirim..