fonradar

İşten Çıkışta Tarih

merhaba üstadlar
bir mükellefimiz var yanındaki işçisi emekliliğe başvurdu ama tam tarihi hatırlamıyoruz şuan da da işçi hastanede bu kişi 30/04/2007 emekli olmak için başvurmuş saysak çıkışını 01/05/2007 olarak versem bır sıkıntı olur mu anlatabıldım mı bılmıyorum. çalışma bakanlığına bildireceğim süre geçmiş olacak 30/04/2007 de bildirirsem onun için 01/05/2007 de çıkışını verebılır mıyım teşekkur ederim.
ii çalışmlaar

Ynt: işten çıkışta tarih

sayın nesser;

emekliliğe başvurma tarihiniz işten çıkarma tarihinizi etkilemez.çünkü siz başvurunu yapmışsınız o tarihte ve kurum size cevap yazıcak dosyasını inceledikten sonra işte falan tarihte emelilği hak ediyor diye o yüzden siz ssk dan gelen cevabı bekleyin belki günleri eksiktir hemen çıkış vermeyin derim ben.kolay gelsin

Ynt: İşten Çıkışta Tarih

işalan, "../../2007 tarihinde emekli olmak istiyorum" şeklinde dilekçesini verdi ve siz o tarihten 1 gün önce çıkışını yapmadı iseniz ssk faal çalışan olarak gördüğü için emeklilik işlemlerine başlamaz. işalanın yeniden başvurması gerekir.

Ynt: İşten Çıkışta Tarih

SSK 04.07.2002 tarih ve 12-118 Ek genelge ;

Tahsis talep tarihi ile aylık başlangıç tarihi arasında yeniden başladığı çalışmasını, yaşlılık aylığının başlangıç tarihinden (dahil) sonra da sürdüren sigortalıların talepte bulunmaları halinde, tahsis işleminin sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakılmaksızın bu Genelge'de belirtilen usul ve esaslar dahilinde haklarında yeniden çalışmaya başlanan tarihten geçerli olmak üzere sosyal güvenlik destek primi uygulanacaktır.

Örneğin, özel sektör işyerinde çalışmakta iken 20/05/2002 tarihinde işinden ayrılarak aynı tarihte tahsis talebinde bulunan ve 22/05/2002 tarihinde yeniden başladığı çalışmasını aylığın başlayacağı tarihten sonra da sürdüren bir sigortalının sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmayı tercih etmesi halinde, bu sigortalı yeniden çalışmaya başladığı 22/05/2002 tarihinden geçerli olmak üzere sosyal güvenlik destek primine tabi tutulacak, 22/05/2002 ile 01/06/2002 tarihleri arasındaki prime esas kazanç ve gün sayısı dikkate alınmaksızın aylığı 01/06/2002 tarihinden geçerli olmak üzere bağlanacaktır.

Tahsisi talep tarihine kadar işçinizi tüm sigorta kollarına,tahsis talebini takip eden tarihten itibaren de sosyal güvenlik primine tabi tutararak sorunu çözebilirsiniz. Bu arada işçinin sigorta kolu tercih bildirimi formunu Kuruma vermesi gerekir.İş akdi feshedilmeden hastaneye yatmış ise hastaneden çıkışını da beklemek zorundasınız.