"İşten Kovuldu Pes Etmedi Yargıtay'ı İkna Etti"

Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
(Başlığa ilişkin yazı Sn.Resul Kurt beyin resmi sitesinden alıntılanmıştır)-(paylaşım amaçlıdır)

"Bursa da insan kaynakları sorumlusu olarak çalıştığı işyerinden çıkarılan kişi,işe iade davasını kazandı.Kararın ardından süresinde işyerine başvuran davacı,işe iade edildikten sonra boş bir odada tek başına bırakıldığını,kendisine iş verilmediğini,gerçekten bir işe iadenin söz konusu olmadığını savunarak,fark,kıdem,ihbar tazminatları,işe başlatmama tazminatı ile boşta geçen süre ücretine ilişkin alacaklarının ödenmesi için dava açtı.

İşyeri avukatı ise davacının iade kararı sonrasında işe başlatılmasına karşın,çalışma saatleri içersinde bahçeye çıkıp dolaştığını,mesaiye geç kaldığını,kapıdan kart basmadan geçtiğini,bazı günler işe gelmediğini,işe başlama konusunda samimi olmadığını,şekli olarak işe geldiğini,işe başladığı günden itibaren hiçbir belgeye imza atmadığını,bu nedenlerle tazminata hak kazanmadığını savunarak davanın reddini stemiştir.

Bursa 2. İş Mahkemesi,davacı işcinin işe başlatılma talebini samimi bulmayarak davayı reddetti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 22. Hukuk Dairesi nin gündemine geldi.Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.
Daire kararında,davacı işcinin işe iade kararından sonra işverene çektiği ihtarla,iş yerine alınmasına rağmen işe başlatılmadığını ve iş yapmaya hazır olduğunu bildirdiği,başka bir ihtarla da önce fabrika girişinde işe alınmadığını,sonra boş bir masada oturtulup iş verilmediğini,işten ayrılması için manevi baskı yapıldığını belirttiği anlatıldı.

Karar da şunlar kaydedildi:
Davacı vekilince ihtar gönderilmiş olması,davacının işe iade kararından sonra boş bir masada oturtulup iş verilmemesi,üç gün içersinde çeşitli bahanelerle 12 tutanak düzenlenmiş olması karşısında artık işveren tarafından eski işine aynen başlatıldığından söz edilemez.Davacı aynı şartlarla işine başlatılmadığından kıdem,ihbar,işe başlatmama tazminatı ile boşta geçen süre ücreti alacakları yönünden bilirkişi incelemesi yaptırılarak sonucuna göre bir karar verilmelidir."

Dava neticelenmemiş ama dava sonucunun işci lehine sonuçlananabileceği kanaati var bende,neticesi yayınlanırsa bilgilenme amacıyle tekrar paylaşabiliriz.
 
Son düzenleme:
Üst