İstifa Diye İşten Çıkarıldım

Merhabalar , detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum sizlerde cevap verirken zorlanmamanız adına biraz açıklama yapmak istiyorum.firma isimlerini ve şirket sahibini x,ve z olarak yazabilirim anlamanız için.

16.11.2016 tarihinde x firmasında işe başladım maaşım net 2.500 TL olarak belirlendi fakat çoğu yerde olduğu gibi ssk primlerim aylık net 1.777,50 tl yani asgari ücret ile çalışan bir işçi ile aynı şekilde yatıyordu.
x firmasında çalışma saatlerimiz 09:00 / 21:00 kesintisiz bu şekilde haftanın 6 günü çalışmaktaydım ve izin günüm salı günü olarak belirlenmişti.Pazar günleri çalışmaktaydım.

Her şey düzgün giderken son 2 ay maaşımızı alamadık ve aldıklarımızda çok az miktarlardı, 3 kişi bu şekilde itiraz ettiğimizde işveren tarafından 21.06.2017 tarihinde artık çalışmak istemediğini söyleyip işten çıkarıldık.Diğer 2 arkadaşımız zaten çıkmak istediği ve alacağı olmadığı için alacağım yok diyerek kağıt imzalayıp işten çıktılar,Tabi bu 2 arkadaşımdan 1 tanesinin içeride 20.000 TL seneti olduğu için mecbur kaldı,ben uyanıklık yapıp seneti dosyanın içinden almıştım ve işveren son 2 aydır bundan haberi de vardı lakin ben tehtit görüyordum ve bu tarz şeylerin olacağını az çok anlamıştım.İşten çıkarıldıktan sonra
Kendisi maaşı vereceğini ve ihbar tazminatını vermeyeceğini belirtti.

21.06.2017 tarihinde işkur a işsizlik maaşım ve ihbar tazmınatımı ve son 2 aylık maaşımı alamadığıma dair şikayet için gittiğimde Z şahıslı iş veren beni 21.06.2017 yerine 12.06.2017 tarihinde çıkışımı yapmış ve bunuda istifa olarak bildimiştir.yani 10 gün önceden çıkış yapabiliyormuş bildiğim kadarı ile.İşkurda bu durumu öğrendiğimde çok sinirlendim kendisi ile görüştüğümde ise alacağım olmadığını söyledi.bende seni şikayet ediyorum dedim.

Her neyse arkadaşlar aşağıda resimde sizlerle paylaştığım şekilde bir dilekçe oluşturdum ve şikayetimi 21.06.2017 tarihinde yaptım.Ve kesinlikle işverene istifa ettiğime dair ve alacaklarım olmadığına dair bir kağıt imzalamadım.

Z şahsı daha sonra beni arayip şikayet sonucunda ihbar tazminatın neyse onu veririm maaş vermem dedi.Lakin ben orada ne çıkarsa onu vermek zorundasın anlaşma yapmam arama beni dedim.

Aşağıda şikayetime ait işkura vermiş olduğum dilekçeyi sizlerle paylaşıyorum.
Sizlerden öğrenmek istediklerim şunlar.

dGbbqp.jpg

Sizce bu karar lehime sonuçlanır mı ?
İşverene nasıl bir kağıt gidecektir?
İşverenden ne gibi belgeler istenecektir?
Bu süre ne kadar sürer?
Karar lehime çıkarsa ne kadar ücret alacağım?
Karar lehime çıkarsa işsizlik maaşım bağlanır mı ?
Karar lehime çıkarsa işveren bu ücreti nasıl bana vermektedir?

İşverenden son 2 aylık maaşımı
Fazla mesailerimi
ve ihbar tarzminatımı istedim.