İstifa edip dava açma

Fazla çalışma şikayeti üzerine bordroyu imzalamadım .çalışma saatlerim sabah 9:30 akşam 22:00 (zaman zaman 23:00 bile oluyor .)3.5 yıldır çalışıyorum. Onların beni bu şekilde işten çıkarabileceğini düşünerek bordroyu imzalamadım. Fakat onlar yıldırma çabasına girmeye çalıştılar .Bordroyu imzalamadım diye bana şirket kurum kültürüne aykırı davranma üzerine tutanak gönderdiler.Tabikide tutanağı imzalamadım.Maaşımın hesabıma yattıgına dair bana adresime bordromla birlikte dilekçe gönderdiler. Fakat artık daha fazla işyerinde çalışmak istemiyorum. Gerekli dilekçeyi gönderip istifa etsem 8 hafta çalışmak zorundamıyım? Ayrıca işten ayrılır ayrılmaz dava açmak istiyorum..

Ynt: İstifa edip dava açma

Fazla çalışmadan şikayetten kasıt ne? ücretiniz mi ödenmiyor?
Açacak olduğunuz dava sebebi ne olacak?

Anladığım kadarı ile günlük 7,5 saati aşan çalışma süreleriniz var ve bunların fazla çalışma ücreti olarak ödenmediği halde ödenmiş gibi bordro düzenlenip imza attırılmak istenmiş, siz de bunları imzalamamışsınız, imzalamış bile olsanız bu tür ödemelerin banka yolu ile maaş hesabınıza ödenmesi gerekir.

Günlük 7,5 saatlik normal çalışma sonrası yaptığınız fazla çalıştığınızı ispatlamanız halinde, fazla çalışma ödemeleri de banka hesabınıza yapılmadı ise "İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranması" gerekcesi ile iş akdinizi fesih edebilirsiniz. İhbar önelinde çalışmayacağınız gibi işverenden kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz. Ama bunu kanıtlamanız , yada işvereninizin bu durumu kanıtlayamaması gerek. İstifa dilekcenizde de işi bırakma nedeninizi ve kıdem tazminatı talebinizi belirtiniz, tabii bütün bunları noter kanalı ile yapmanız menfaatinize olur.

sanırım biraz acemiliğime geldi. Önden dilekçe vermedim sadece sözle ikazım var . İşten ayrılırken fazla çalışma mesai çalışmalarımın ödenmediği ve fazla çalışma saatlerinin günlük ve aylık bazda yasal olan süreyi aşmaları nedeniyle iş akdimi fesh ettim noterdende ihtarname gönderdim .Beklemedeyim . Bana salı günü dönüş yapacaklarını söylediler ama sgk ya çıkışımı bildirirken işçi kendi istifa etmiştir vs gibi şeyleri işaretlerlerse sanırım sadece dava açmak kalıyor geriye...

Keremcem bey,
Günlük nerdeyse 13 saati bulan ayakta çalışma sistemimiz var .Kimi zaman yoğun olmazsa personel tamsa haftada sadece 2 gün 8 saat çalışıyoruz. Onun dışında çalışma saatlerim dediğim gibi çok ağır ..Mağazacılık sektörü az çok biliyosunuzdur..

Fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi haklı fesih sebebidir.
Bu nedenle sözleşmeyi feshettiğinizde kıdem tazminatınızı almaya hak kazanırsınız.
Elbette fazla çalışarak hak kazandığınız ücret hakkınızı teslim etmeyen işvereninizin, hak kazandığınız kıdem tazminatını da sorunsuz ödemesini düşünmek hayalcilik olacaktır. :)
Bu nedenle, iş mahkemesinde dava açıp, davada fazla çalışmalarınızı ıspatlamanız durumunda ( bordronuzda ücreti ödenmiş te görülüyor olabilir) tazminat ve fazla çalışma ücretlerinizi alabilirsiniz.

Haklısınız .. Çünkü daha bu sabah bana istifa tarihimden sonraki günleri göstererek 6 iş günü işe gelmediniz. Bu yüzden tazminatsız iş akdiniz fesh edilmiştir diye noterden yazı göndermişler.

mtolunay ' Alıntı:
Anladığım kadarı ile günlük 7,5 saati aşan çalışma süreleriniz var ve bunların fazla çalışma ücreti olarak ödenmediği halde ödenmiş gibi bordro düzenlenip imza attırılmak istenmiş, siz de bunları imzalamamışsınız, imzalamış bile olsanız bu tür ödemelerin banka yolu ile maaş hesabınıza ödenmesi gerekir.

Günlük 7,5 saatlik normal çalışma sonrası yaptığınız fazla çalıştığınızı ispatlamanız halinde, fazla çalışma ödemeleri de banka hesabınıza yapılmadı ise "İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranması" gerekcesi ile iş akdinizi fesih edebilirsiniz. İhbar önelinde çalışmayacağınız gibi işverenden kıdem tazminatı da talep edebilirsiniz. Ama bunu kanıtlamanız , yada işvereninizin bu durumu kanıtlayamaması gerek. İstifa dilekcenizde de işi bırakma nedeninizi ve kıdem tazminatı talebinizi belirtiniz, tabii bütün bunları noter kanalı ile yapmanız menfaatinize olur.

Tolunay bey İşveren fazla çalışma ücretini aynı şekilde asgari ücretle çalıştırdığı işçilerine de ödemeli midir? İş akdini fesh etmeden önce noterden ihtarname mi çektirmek gerekir? İhtarnameye cevap yazılana kadar çalışmak mı gerekir?Fazla çalıştığımızı nasıl ispatlayabiliriz?