İştirak Hissesi Satışı - KDV Beyannamesi

Kaan Korkmaz

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Şubat ayında KDV Kanunu Md.17/4-r kapsamında KDV?siz iştirak hissesi satışı yapılmış. Bu satış KDV beyannamesinde beyan edilmemiştir.

Herhangi bir cezai sonucu olur mu sizce ?

Ynt: İştirak Hissesi Satışı - KDV Beyannamesi

kanunu okuyup değerlendirseniz neden sorun olsun? önemli olan belirtilen şartları yerine getirmektir.

EbRuU ' Alıntı:
kanunu okuyup değerlendirseniz neden sorun olsun? önemli olan belirtilen şartları yerine getirmektir.

Mesaj sayınızı arttırmak için cevap vermeyin lütfen... Ne demek kanunu okuyup değerlendirseniz ? Okuduk bir çözüm bulamadık ki buraya yazıyoruz...

kanun maddesi ''Kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerinin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimleri, bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri''ni kapsamış ve kdv den muaf die belirtmiştir. şartlardan kastım 2 yıllık süreye dikkat etmeniz gerekliliğidir.
Ters gününüzde olsanız gerek, ters cevaplar veriyorsunuz...

Sanırım anlatamadım... Ben işlemde KDV olup olmayacağını sormuyorum... İşlem zaten KDV'siz yapıldı... O konuda problemim yok...

Benim takıldığım nokta bu satış işlemi KDV beyannamesine dahil edilmemiş (Bkz Kısmı İstisnalar Bölümü - 220 No'lu satır)

Bu işlem için KDV'siz fatura kesiliyor... Dolayısıyla KDV beyannamesinde işlemi beyan etmem gerekiyor... Ancak firma bu beyanı yapmamış... Beyanı yapmamanın cezai yükümlülüğünü soruyorum ?!?

Tespiti halinde beyannamenin usulsüz düzenlemesinden dolayı sadece usülsüzlük cezası düzenlenir. Nasıl olsa ek vergi çıkmayacağı için düzeltme beyanı vermenizi tavsiye ederim.