İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviği(18-29 yaş)

hakankrl

Tanınmış Üye
SGK ya dilekçe, teşvikten yararlanacak her yeni işe giren sigortalı için mi verilecek,e-bildirge üzerinde gerekli düzenlemenin yapılması için bir sefere mahsus mu,bilgisi olan yardım edebilir mi.Ayrıca ortlama bulunurken işyeri bazında mı yoksa tüm şubeler için toplam sayı mı alınacak.

Ynt: İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviği(18-29 yaş)

İlgili SGK genelgesini inceledim fakat 'Teşvikten Yararlanmak Amacıyla Yapılacak Olan Başvurunun Şekli' maddesinde : 'Yapılan yazılı müracaatlar üzerine, kapsama giren sigortalılara ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin, 4447 sayılı Kanun çeşidi seçilmek suretiyle gönderilebilmesi amacıyla sistem üzerinde gerekli kodlamanın yapılması için dilekçe, supervizöre intikal ettirilecektir. Supervizör tarafından sistem üzerinde gerekli kodlama yapıldıktan sonra, dilekçe, işyeri dosyasında muhafaza edilmek üzere Sigorta Primleri Servisine gönderilecektir.' denmektedir. 1 kez başvuru yapıldığında zaten e bildirgede kanunun seçilebilmesi sağlanmış olmuyor mu? Yani bir kez başvuru mu yapılacak, teşvikten yararlanacak sigortalı bazında mı başvuru yapılacak anlamadım.
Başvuru yapanlar bilgi verebilirse sevinirim.

birkere vaş vurman yeter diye düşünüyorum
e-bildirge ekranında kanun numarasını girmeye başlayında geriye yeni girişlerde o numarayı seçmek kalacaktır.

Ben de öyle düşünüyorum, başvuruda bulunanlardan yardım edebilecek olan var mı
Teşekkürler

SGK tam bir açıklık getirmedi. Eğer her çalışan için başvurulacaksa kurumdan bilgi talep etmesini beklemeyi düşünüyorum. Zaten kurum çalışanlarının da her ay o bildirimleri kontrol edebileceklerini sanmıyorum. Zaten personel azlığından yakınıp duruyorlar. Ayrıca kurum kendi bilgisayarlarından da kişinin teşvik kapsamına girip girmediğine bakabilirken böyle bir angarya çıkarması saçmalık olur.

Henüz dün iki teşfikten aynı adna yararlanabilmek adına bilgi alırken bir kere başvurunun yeterli olduğunu öğrendim. Lakin hangi tarhten sonra ve kimler için yayarlandıralacağı konusu yukarıda bahsettiğiniz gibi yapılacak. Belge türü işartelenerek her ay aynen devam...

ay bazında O ay işe girenlerden teşvik kapsamına girenleri sgk ya bir üst yazı ekinde işe giriş bildirgelerinin fotokopisi ile bildirmek gerekiyor.

Peki, ortalama bulunurken işyeri dosyası bazında mı yoksa toplam sayı mı alınacak.

Bir kere dilekçe vermek yeterlidir. Sonrasında İşveren Servisi kendisi kontrol edecektir. Ancak teşvikten yararlanan çalışanların İşe Giriş Bildirgelerini istiyorlar.

02 (Sgdf) kodlu bildirge hariç tüm çalışanlar hesaba katılmaktadır. Çalışan sayıları için (net bir ifade yok ama) Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde çalışanların toplamlarından bulunmaktadır.

Ortalamayı bulurken;
İşyeri ssk numarasına göre saymanız gerekmektedir. Zaten başvuru da işyeri numarası üzerinden yapılabilmektedir.