zirve

İşveren Ücretlerinde Asgari Geçim İndirimi..

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
674
Konum
İSTANBUL
firmanın ortaklarına vergisi ödenmek kaydıyla işveren bordrosu düzenleniyor. ( ar-ge ya da huzur hakkı olarak ) Soru şöyle: Gelir stopaj vergisinden düşülmek üzere şirket ortaklarının asgari geçim indirimi hesaplaması yapılır mı ?
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: İşveren Ücretlerinde Asgari Geçim İndirimi..

Madde 61-(Değişik:24.12.1980-2361/md.)

Ücret işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.


5615 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun1 2 nci maddesi ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mülga 32 nci maddesi 01/01/2008 tarihinden geçerli olmak üzere başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

?Asgari geçim indirimi

Madde 32- Ücretin gerçek usûlde vergilendirilmesinde asgarî geçim indirimi uygulanır.

dolayısı ile ortaklara ödenen ücretlerde gerçek ücret kapsamında olduğundan ve gelir vergisi tevkifatına tabi tutulduğundan, bu ücretlere asgarî geçim indirimi uygulanır.


Nitekim kanunda dediği gibi ;

Aşağıda sayılan ücret geliri elde edenler asgari geçim indirimi uygulamasından yararlanamayacaklardır.

· Ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı,

· Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler,

· Başka bir kanun hükmü (3218, 4490, 4691 sayılı kanunlar v.b.) uyarınca

ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar,

· Ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler.
 

acziyet

Katkı Sunan Üye
Üyelik
5 Ara 2006
Mesajlar
674
Konum
İSTANBUL
Ynt: İşveren Ücretlerinde Asgari Geçim İndirimi..

çok teşekkürler..
peki şirket ortakları eş durumundaysa ve iki çocukları varsa ikisine de ayrı ayrı evli ve eşi çalışıp 2 çocuğu olan asgari geçim indirim tutarı 59,32 mi uygulanır ? Yoksa farklı bir uygulama olur mu ?
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: İşveren Ücretlerinde Asgari Geçim İndirimi..

ikisinede ayrı ayrı evli ve eşi çalışıyor şeklinde uygulamakla beraber, çocuklar sadece 1 eş üerinden gösterilecek.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: İşveren Ücretlerinde Asgari Geçim İndirimi..

basar03 ' Alıntı:
ikisinede ayrı ayrı evli ve eşi çalışıyor şeklinde ...
Her iki eşte çalışıyor ise çocuklara bakmakla yükümlü olan eş kendisi ve çocukları diğer eş sadece kendisi için agi hak eder.
 
Üst