İşverenimin Beni Telefondan Takip Etmesi

Merhaba arkadaşlar. İşyerinde bize verilen gsm hatları ile haberleşiyoruz. İş sözleşmesi ile beraber imzalatılmak istenen disiplin talimatında telefonlarımızın asla kapalı olamayacağı maddesi var. gsm şirketinin bir hizmeti olan mobil izleme ile şirkette yönetici pozisyonunda olan 3 kişi (yani ben ve diğer 2 kişi) işveren tarafından saniye saniye konum itibari takip ediliyor. telefon dinleme değil. yanlış anlaşılmasın.

1. İşverenim bunu benden habersiz olarak benim rızamı almadan yapıyor. buna hakkı var mı?
2. işveren telefonun asla kapalı olamayacağı maddesini disiplin talimatına koyma hakkı olabilir mi?

Ynt: İşverenimin bei telefondan takip etmesi

1- Sizin telefonunuzu dinlemesi yasal değildir. (özel hayat)
2- Bulunduğunuz konuma göre telefonunuzun kapalı olmasını istememesi değişebilir.

Bir düzeltme yapayım. Telefonlarımız dinlenmiyor. Konum belirleme ile her an nerede olduğumuz takip ediliyor.

Sizin nerede olduğunuz değil, telefonunuzun nerede olduğu takip ediliyor.
Telefon işverene ait bir telefon mu?
Takip edilen telefonu mutlaka 7/24 üzerinde bulundurma zorunluluğunuz yok sonuçta.Bırakırsınız evinizde veya ofisinizde açık vaziyette, hep aynı yerde ve hep açık olabilir :)
Bu konuda işverenle hiç görüştünüz mü?

Ynt: İşverenimin beni telefondan takip etmesi

Telefon bana, hat işverene ait. Telefon değil benim nerede olduğum takip ediliyor. Disiplin talimatına da yöneticilerin cep telefonu asla kapalı olamaz ve gelen her çağrıya mutlaka cevap verecektir yazıyor. Yani burada amaç benim işverenden gizli başka biri ile iş yapıp yapmadığım olduğu kanaatine varıyorum.

İşverenim bunu benim rızamı almadan yapıyor ve bildiğimden de haberi yok. Haklarımı bilerek karşısını çıkmak istiyorum. Bu yüzden de sorunumu buraya yazdım. Cevaplarınız için teşekkür ederim

fatihy ' Alıntı:
gsm şirketinin bir hizmeti olan mobil izleme ile şirkette yönetici pozisyonunda olan 3 kişi (yani ben ve diğer 2 kişi) işveren tarafından saniye saniye konum itibari takip ediliyor.
keremcem ' Alıntı:
fatihy ' Alıntı:
Telefon değil benim nerede olduğum takip ediliyor.

Sim kartı telefona değil de kendinize takıyor olamazsınız!
Takip edilen o hattın takılı olduğu makine olabilir sadece.
Ha bir kamyon şöförü olsanız, nerede ne zaman ne kadar mola verdiğinizin takibi bu yolla yapılıyor diyebiliriz,ama yönetici pozisyonundaysanız, başkalarıyla iş yapmanızdan çekinerek sizi bu şekilde takip etme durumuna düştüyse olay, zaten işvereninizle görüşüp bu rahatsızlığınızı ciddi olarak dile getirip devam ederseniz işi bırakırım demeniz durumunda büyük bir ihtimalle bunu göze alamayacaktır işvereniniz.
Yok, bizde böyle derse de , dediğinizi yapıp işi bırakmanız yapmanız gereken olacaktır.
Sözleşmeniz nedeniyle de muhtemelen işi bırakmanzı zorlaştırılmış durumda olduğunu tahmin ediyorum.Yapılan takip uygulamasının özel hayata müdahale olması nedeniyle sözleşmenizi sona erdirdiğinizi bildirip ( varsa) kıdem tazminatınızı talep ettiğinizi belirten fesih bildirimini noter kanalıyla gönderebilirsiniz. :)

keremcem ' Alıntı:
fatihy ' Alıntı:
gsm şirketinin bir hizmeti olan mobil izleme ile şirkette yönetici pozisyonunda olan 3 kişi (yani ben ve diğer 2 kişi) işveren tarafından saniye saniye konum itibari takip ediliyor.
keremcem ' Alıntı:
fatihy ' Alıntı:

Ha bir kamyon şöförü olsanız, nerede ne zaman ne kadar mola verdiğinizin takibi bu yolla yapılıyor diyebiliriz,ama yönetici pozisyonundaysanız, başkalarıyla iş yapmanızdan çekinerek sizi bu şekilde takip etme durumuna düştüyse olay, zaten işvereninizle görüşüp bu rahatsızlığınızı ciddi olarak dile getirip devam ederseniz işi bırakırım demeniz durumunda büyük bir ihtimalle bunu göze alamayacaktır işvereniniz.
Yok, bizde böyle derse de , dediğinizi yapıp işi bırakmanız yapmanız gereken olacaktır.
Sözleşmeniz nedeniyle de muhtemelen işi bırakmanzı zorlaştırılmış durumda olduğunu tahmin ediyorum.Yapılan takip uygulamasının özel hayata müdahale olması nedeniyle sözleşmenizi sona erdirdiğinizi bildirip ( varsa) kıdem tazminatınızı talep ettiğinizi belirten fesih bildirimini noter kanalıyla gönderebilirsiniz. :)

Avea da böyle bir hizmet var, kim nerede diye.
Reklam vs demezseniz adresi http://

Uygulama ne kadar başarılı bir uygulama bunu bilemiyorum fakat hat üzerinden de takip edebilmenin mümkün olduğunu belirtmek isterim.

begggum ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
fatihy ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
fatihy ' Alıntı:

Avea da böyle bir hizmet var, kim nerede diye.
Reklam vs demezseniz adresi http://ki

Uygulama ne kadar başarılı bir uygulama bunu bilemiyorum fakat hat üzerinden de takip edebilmenin mümkün olduğunu belirtmek isterim.

peki bu uygulamada takip edilen kişinin haberi oluyormu
yani telefonuna mesaj falan gidiyormu izleniyorsunuz gibilerinden ?

Sayın KEREMCEM. "Sim kartı telefona değil de kendinize takıyor olamazsınız" tabirini samimi olmamamıza rağmen bir şaka olarak kabul ediyorum.

Telefonuma takip edildiğimize dair hiç bir bilgi gelmiyor. Bunu yapmak için de benden onay alınmadı. GSM şirketinin bir hizmeti olan uygulama kullanılıyor. Hat firmaya telefon bana ait. Telefonuma her hangi bir program da yüklemedim veya yüklettirmedim.

İşverenimden bunu iptal ettirmesini istesem bile 3 gün sonra benden habersiz tekrar o hizmeti alabilir. Bunu engelleyemem. Bu bana haklı bir fesih hakkı verir mi?

Sayın FeaR Of DaRKNeSS ; benim söylediğim uygulama da, takip etmek istediğiniz kişinin hattına mesaj geliyor. O kişinin de mesaja EVET onayı vererek bunu kabul etmesi gerekiyor. Karşılıklı bir rıza olduğu için GSM operatörü bu hizmeti veriyor.

Bir hat sizi bu şekilde izleyemesin diye, kendi hattınıza engel koyabiliyorsunuz. Özellikle bir numaranın sizi konumlandırmasını engelleyebiliyor veya herkes tarafından konumlandırılamamak için yine engel koyabiliyorsunuz.