zirve

İşverenin İşçiden Tazminat İsteme Hakkı

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
171
merhaba


Herhangi bir bildirimde bulunmadan işten ayrılan işçiden işveren ne tür taleplerde bulunabilir?

Tazminat isteyebilirse tazminat tutarı ne olmalıdır.
Tazminat tutarını işçinin ücretinden kesebilir mi?
Alınacak Tazminat nasıl kayıtlara alınır?

teşekkürler
 
Üyelik
23 Haz 2005
Mesajlar
49
Sayın öğrenci

İş aktini fesh etmek işçi ve işveren içinde bir haktır.
4857/17 maddeye istinaden çalışılan süreye bağlı olarak taraflar birbirine fesih durumunu bildirmek mecburiyetindedir.

İşçi bildirmeden ayrılmışssa işverende mahkeme kanalıyl ihbar tazminatı talebinde buluna bilir.

Herhangi bir karar olmadan da ücretinden kesemeyeceği kanaatindeyim.

Saygılarımla,
 
Üyelik
5 Tem 2005
Mesajlar
34
Kanunda belirtilen ihbar süreleri içerisinde işçi işverene bildirimde bulunmadan çıkarsa. işveren kıdem tazminatına hak kazanır. Maaşından kesilmesinin debir problem yaratacağını düşünmüyorum.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
635
Konum
bursa
e-müşavir' Alıntı:
Kanunda belirtilen ihbar süreleri içerisinde işçi işverene bildirimde bulunmadan çıkarsa. işveren kıdem tazminatına hak kazanır. Maaşından kesilmesinin debir problem yaratacağını düşünmüyorum.

Merhaba;

Fesih bildirimi karşılıklı olacağından, işverenin bu durumda işçisinden İhbar Tazminatını(Kıdem Taz. Değil) isteme hakkı mevcut.

Ama şuana kadar böyle bir uygulamayla karşılaşmadım ve duymadım.


Kolay gelsin.
 
Üst