İşverenin Ödemediği Tasarruf Teşvik Fonu

Merhaba,

1988-1997 yılları arasında bir firmada çalıştım.Tasarruf teşviğimi işveren 1993 yılında ödemeyi kesmiş(sonradan öğrendim) 1993 - 1997 yılları arasında ödenmeyen tutar ile ilgili olarak hakkımı nasıl arayabilirim.Dava yolu açık mıdır ? (Bu yıllar arasında çalıştığımın ispatı saklıdır)

ttf

"...ispatı saklıdır" dan kastınızı tam anlayamadım. ancak hizmet ispatı davası açarak o dönemdeki çalışmalarınızı tespit edebilirsiniz. bunun için zaman aşımı geçmiş durumda. zira hizmetin sona erdiği yılın sonundan itibaren 5 yıllık zaman aşımı var.

S.S.K Primleri

Sözkonusu döneme ait S.S.K. Primleri yatırıldığı için bu şekilde bir ifade kullanmıştım.Peki nasıl bir yol izlenebilir o zaman ?

ilginize teşekkürler

Sayın Hüseyin,

tabirimi mazur görün, '' Bir bardak soğuk su içeceksiniz ''

TTF Kesintilerinin uygulandığı yıllarda, işveren çalıştırdığı işçilerin Brüt maaşından %5 TTF Kesintisi yaparak, bir bordro ile Ziraat Bankasına yatırmalıydı,

şimdi aradan geçen bunca zaman içerisinde bu iş bitti artık, muhtemelen kesintilerin yatmadığı yıllarda işveren ücret bordronuzda TTF Kesintilerini göstermemiştir. bu nedenle,
Dava açsanız bile, işveren '' Ben kesinti yapmadım, bu nedenlede ödemede bulunmadım, sözkonusu tutarı maaşı ile birlikte ödedim'' diyebilir,
o yıllardaki ücret bordrolarınıza bir bakın TTF Kesintisi varmı_?

ayrıca çalışma süreniz içerisinde toplam işçi sayısı 10 un altına düşmüşse yine kesinti şartı ortadan kalkacağı için haklı olarak belirttiğiniz yıllarda yatırılmamış olabilir.

herşey tamam olsa bile, zaman aşımı nedeni ile yine yapacağınız birşey yok,

malesef bu işi zamanında takip edecektiniz.