İşyeri Açmak İçin?

ece

işyeri açmak için ustalık belgesi yada işyeri açma belgesi alınıyordu(çıraklık eğitim merkezlerinden)

yeni yayınlanan işyeri açma ve çalışma ruhsatları yönetmeliğinin ekinde usta no( ticaret siciline kayıtlı ise gerek yok) ibaresi var
Bu durumda ustalık belgesi zorunluluğu yokmudur?
Detaylı bilen arkadaşlar açıklama yapabilirmi?

Saygılarımla....

Bu işi yaklaşık 2-3 aydır özel olarak kendim için araştırıyordum.Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kaydınızı yaptıracaksanız ve işyeriniz meslek eğitimi gerektiren bir iş ise Ustalık belgesi olması şart veya başka bir kişinin ustalık belgesi ile açabilirsiniz.
Fakat benim şöyle bir özel durumum vardı.Ustalık belgesi alıp kendi adına almak idi.Bu nedenle önüme şu şartlar çıktı.
1.Lise Mezunu ise Açık Lise'ye müracaat edip oradan Meslek Lisesi Mezunu olmak.Meslek Lisesi Mezunları direk Ustalık imtihanlarına girebiliyor.Ve kalfalık belgeleri almadan Ustalık Belgesi alıyor.
2.1990 ile 1998 yıllarında mesleğine ait bir işyerinde 6,5 yıl çalışmış olduğunu belgelemek ve o kişinin Vergi Mükellefiyetinin tastiği.
3.Ticaret Sicile kaydolması halinde Ustalık belgesine gerek olmadığı fakat Ticaret Sicile kaydolması halinde Gerçek Usülde Gelir Vergisi Mükellefiyeti şart.Ayrıca Ticaret sicilin aidatları Esnaf Odalarına göre yüksek.
4.Diyelimki mesleğiniz Terzi Ustalık belgeniz yok.İşyeri faaliyet konusunu Moda Evi veya ustalık belgesi kapması dışında adı değişik faaliyet açarak

Kısaca Esnaf ve Sanatkarlar odasının Ustalık Belgesi konusundaki uygulaması halen devam ediyor.
Birde
Sayın ece' Alıntı:
Yeni yayınlanan işyeri açma ve çalışma ruhsatları yönetmeliğini
varsa bizlerede link verebilirmisiniz.
Benim bulduğum 1989 Tarihli Resmi Gazete.

Ayrıca Bkz.
İlgili yazı-1-
İlgili Yazı-2-

Re: işyeri açmak için?

ece' Alıntı:
Bu durumda ustalık belgesi zorunluluğu yokmudur?
.

Siz İşyeri açılışında zorunluluğu sormuşsunuz,ben yanlış anlamışım.Pardon.. :oops: