fonradar

İşyeri Devir Edilince İşçilerin Durumu Hk.

10 yıldır aynı işyerinde çalışmakta olan işçi, işverenin işyerini başkasına devir etmesi nedeniyle bir hak talep edebilir mi ?

İşveren işçilere, devrettiği işyerinde çalışmaya devam etmelerini de sağlamıştır.

Sorum şu olacak;
1-) İşçi devir neticesinde ben bu yeni işverenle çalışmak istemiyorum deyip bir tazminat talep edebilir mi ?
2-) Eski işvereninden işyerini devrettiği için bi hak talep edebilir mi ?

Ynt: İşyeri Devir Edilince İşçilerin Durumu Hk.

Mihty ' Alıntı:
1-) İşçi devir neticesinde ben bu yeni işverenle çalışmak istemiyorum deyip bir tazminat talep edebilir mi ?

1-Hayır
2-Hayır

arkadaşlar 25 çalışanı olan bir atölyede şirket tasfiyeye girecek. aynı binada aynı makine ve işçilerle işe devam edecek olan eski şirketten tamamen farklı ortaklara sahip yeni bir şirket kuruluşu da yapıldı ve şirket tescil oldu. bu durumda sgk açısından personel çıkış-girişlerini nasıl yapmam gereklidir? aynı işyeri sgk numarası ile devam edebilir miyim? işçilerin eski şirkette kazandıkları hakları açısından bir sıkıntı oluşur mu? ilginize teşekkür ederim..

durum biraz acil.. bilgisi olan arkadaşım paylaşırsa sevinirim..

Noterden işletme hakkı devir sözleşmesi yapıldıysa aynı sgk numara üzerinden devam edebilirsiniz işçilerin özlük hakları da aynen devam eder. Sözleşme tarihinden itibaren 10 gün içersinde sgk bilgi vermelisiniz...

teşekkür ederim hlydent.. ancak öyle bir sözleşme yapılmadı.. sıfırdan bir şirket kuruldu ve personel o şirkette devam edecekler.. demirbaşlar taşıtlar vs. fatura ile yeni şirkete kayıt edilecek.. yani direk bir devir sözkonusu değil..

aşkınbulduk ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Mihty ' Alıntı:

1-Hayır
2-Hayır

1-evet
2-anlamsız
1-Hayır
2-Hayır
:)

İşletmenin kapanması, çalışana kıdem tazminatına hak kazandıran bir durumdur.
Sizin durumunuz devir değil, işyerinin kapanmasıdır.
Çalışmaya devam etmek isteyenlerle, noter huzurunda xx şirketinden kazanılan tüm hakların aynen korunarak devralındığını ve yeni işveren şirketin tüm bu hakların kazanıldığı ilk günden itibaren sorumlu olduğunu kabul ettiğini belirten bir sözleşme ile tazminat ve diğer haklarını garanti altına almanız durumunda sorun çıkmayacaktır.