İşyeri hekimi

Üyelik
11 May 2007
Mesajlar
125
Konum
İSTANBUL
merhaba;
''4857 sayılı İş Kanunu?nun 81. maddesi ve bu madde uyarınca çıkartılan İş yeri Sağlık Ve Güvenlik Birimleri İle Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin 2. maddesi uyarınca 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında yer alan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran iş yerlerinde sağlık birimi ve iş yeri hekimi çalıştırılması zorunludur.'' denilmekte , bu 50 sayısını neye göre belirlememiz gerekiyor ? bir firmanın fabrikası, atölyesi , merkez yönetimi ayrı yerlerde ve hiçbiri ayrı ayrı olarak 50 kişiyi aşmıyor , ayrı ayrı sgk dosyası bazındamı bakmalıyız yoksa tamamının toplamı olarak kabulmu etmelıyız?

teşekkürler
 
Üyelik
13 Tem 2010
Mesajlar
640
Konum
İstanbul
Ynt: İşyeri hekimi

Şubeler olması çok bir şey değiştirmiyor.. il sınırları içerisinde 50'yi aşmanız yeterli..
 
Üyelik
13 Kas 2008
Mesajlar
58
Ynt: İşyeri hekimi

Devamlı olarak 50 işçi çalıştıran işyerlerinde denmekte.
O halde İş Kanununun işyeri kavramından ne anladığına bakmak gerek.

4857 Sayılı kanun Madde 2 Kapsam
********
İşyeri, işyerine bağlı yerler, eklentiler ve araçlar ile oluşturulan iş organizasyonu kapsamında bir bütündür.

********
Organizasyonun bütünü diyor. Ayrıca işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetmeliğinin 9/6 maddesinde

(6) OSGB?lerin yetki aldıkları adresin bulunduğu il sınırları dışında hizmet verebilmesi için o ilde şube açmaları zorunludur. Ancak niteliği gereği birden fazla ilde yürütülmesi gereken yol ve nakil hattı inşası veya bakımı gibi işlerde hizmet alınan OSGB?nin işin yapıldığı illerden herhangi birisinde yetkilendirilmiş olması yeterlidir.

denmekte. Bunu belirtiyorum çünkü buradan hareketle işyerinin ayrı illerde olması durumuna atıf yapılarak farklı illerde dahi olsa bir organizasyon bütünlüğü'ne dikkat çekilmiş.

Yani bina ve adres bütünlüğü değil organizasyon bütünlüğü mevcut.

Bence böyle parçalı işyerlerinde İSGB den ziyade OSGB'lerden hizmet almak daha mantıklı olacaktır.
 
Üst