İşyeri kapanışı ve Ticari Araç hk.

Cümleten Merhaba Arkadaşlar...

Bir mükellefim personel servisi için 2. el araç (transporter) satın aldı ancak bu aracın ruhsatında ticari yazmıyor... aldığı vatandaş mükellef değilmiş dolayısıyla fatura girişi olmadı.. KDVsini kullanamadık. Mükellefim Ruhsat devir işleminde ticari olarak ruhsata yazdırmış. Mükellefim bu işi yapmaktan vaz geçip başka bir iş yapacak.. ancak aracı satmayıp kendi husisi olarak kullanacak. Bu durumda işyeri kapanışında veya faaliyet değişiminde bu ticari araç için kendi adına fatura kesilecek mi? veya ruhsatını ticariden hususiye değiştirip kapanış verdiğimizde fatura yine kesmelimiyiz?

yorum ve cevaplarınızı bekliyorum... Teşekürler

Saygılarımla...

Ynt: İşyeri kapanışı ve Ticari Araç hk.

Transporter şüphesiz ticari bir araçtır ve ruhsatta ticari veya hususi yazıp yazmamasının maliye açısından bir önemi yoktur. Faaliyet konusu değişikliğinde mükellefiyetin devam etmesi nedeniyle aracın mükellef üzerinde Ticari olarak kalması maliye açısından sorun olmaz, ancak kapanış yapılacaksa aracı bir başkasına satmalısınız. Faturasını da kesmelisiniz.

ilginiz için teşekür ederim evren bey...

ama aracını satmıyor.. bu durumda kendi adına mı kesecek faturayı... ve vergi dairesi noter satışınıda istiyor normal kapanış işlemlerinde... biraz kafam karıştı...

syg.

Mükellef kapanış yapacak ise; aracı bir başkasına satması ve faturasını da kesmesi gerekir.

Çünkü ticari nitelikteki araçlar(ruhsatta hususi veya ticari yazması gözetmeksizin) ticaret amaçlı kullanılır. Benim ailem bu araçta rahat ediyor ava gidiyorum balığa çıkıyorum yazlığa gidiyorum zevk için bu aracı kullanıyorum diye birşey yok. Tespit anında resen mükellefiyet başlar ve sizin mükellefinizin de şu anda ticari bir araç sahibi olduğu tespit edilmiş durumdadır.

Mükellef kapanış yapmayacak ise; aracın mükellef üzerinde ticari nitelikte kalması sorun teşkil etmez.

Çünkü mükellefiyet devam ediyor ve her an bir araca ihtiyaç duyulabilir. Kimse sizi rahatsız edemez.

Araştırın isterseniz aynı olay benimde başıma geldi.

İyi günler.

Durumu anlatır bir dilekçe yazın.ve aracı mükellefe fatura edin.memur problem çıkarırsa vergi dairesi müdürüne çıkın.bu şekilde kapanış yapabilirsiniz.ben çok kapanış yaptım bu şekilde

Fatura gerekir ama noter senedi gerekmeyecektir. Bahsedildiği gibi bir dilekçe durumu izah edersiniz.