turkcell

İşyeri tadilatında yapılan giderlerin kiradan düşülmesi.?

Üyelik
15 Nis 2009
Mesajlar
17
merhabalar,

yeni adrese taşınmış olan mükellef işyerinde yapılacak tamir bakım vs giderleri yaptırmak kaydıyla 2 ay kira ödemeyeceği şeklinde anlaşmış.
bu durumda sormak istediğim birkaç soru vardır.
1- masraf faturalarını nasıl muhasebeleştireceğim, kdv si indirim konusu olacak mı? faturalar mükellef adına mı yoksa kiraya veren adına mı alınmalı ?
2- muhtasar beyanname ile kira stopajı beyan edilecek mi?
3- stopaj beyan edilecek olursa hangi rakam üzerinden kontratta yazan aylık kira rakamı üzerinden mi yoksa giderlerle ilişkilendirmek mi gerekir?
4- stopaj beyan ettiğimi düşünürsek muhasebe kaydını nasıl yapacağım?

konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum, teşekkürler.
 

hadisat

Katkı Sunan Üye
Üyelik
8 Nis 2008
Mesajlar
261
Konum
istanbul
Ynt: işyeri tadilatında yapılan giderlerin kiradan düşülemesi

sayın sündüs,şimdi burda yapılan masraflar özel maliyete atılacak ve KDV'leride indirilecek ve fatura mükellef adına olacak,burda kiralayan için GVK.73.madde kapsamında emsal kira bedeli kavramı var ama kiracı burda GVK.96.madde kapsamında hesaben veya nakit bir ödeme yapmadığı için bu iki aylık dönem için 94.madde kapsamında stopaj olmayacak kanunen,kolay gelsin.
 
Üst