İşyerimizde Ayda Bir Kaç Günlük Danışman Çalıştırmamız Hk;

mkulte

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,
işyerimizde her ay olmak üzere dışarıdan bir danışman gelmesi kararlaştırılmıştır.günlük olarak belli tutarda para ödeyeceğiz. bu kişiyi ücret bordrosuna dahil edip brüt maaşından gv. ve dv. kesintisi mi yapacagız. yoksa gider pusulası mı düzenleyeceğiz. arasında fark varmı bilmiyorum gider makbuzu mu düzenleyeceğiz. iki duruma göre kesilecek vergiler ne olmalıdır... (diğer taraf vergi mükellefi değil.)konu hakkında bilgi alabilirmiyim...teşekkürler...

Ynt: İşyerimizde Ayda Bir Kaç Günlük Danışman Çalıştırmamız Hk;

Tutar çok yüksek değilse ve ayda sadece 1-2 gün size hizmet verecekse gider pusulası düzenleyebilirsiniz. Vergi oranıda %20 olmalıdır.

Saygılar.

ozdgn ' Alıntı:
Tutar çok yüksek değilse ve ayda sadece 1-2 gün size hizmet verecekse gider pusulası düzenleyebilirsiniz. Vergi oranıda %10 olmalıdır.

Saygılar.

Sehven %10 yerine %20 yazmışım farkettim... Klavyenin azizliğine uğradım.

Gider pusulasında kullanacağınız tarife %10 olmalıdır.

Saygılar.

Merhaba,

Devamlılık arzeden bir iş oldupundan dolayı bordroya dahil edilmelidir.

SSK (Emekliyse SGDP) primide dahil g.v. ve d.v. uygulanmalıdır.

Saygılarımla,

merhaba arkadaşlar;
gider pusulası vuk234 maddesinde tanımlanmıştır. benim bahsettiğim konu ile bir alaka sağlayamadım. ben vergiden muaf esnaftan danışmanlık almıyorum ki.. vergi mükellefi olmayan bir üniversite hocasından devamlılık arzetmemek üzere danışmanlık hizmeti aldım....bu süreçteki araştırmalarım sonucunda sanki sadece ücret bordrosu düzenlenmesi gerektiği kanısına vardım. vergi kesintisi de %15 olabilir..sizce de doğrumudur? damga vergisi de kesmek gerekir mi?

Normal çalışan gibi, damga vergisi kesintisi de yapacaksınız.

disaridan seminer vermek icin getirilen ogretim uyelerine verilene tutarlar serbest meslek kazanci olarak degerlendirilerek %20 stopaja tabi tutulur. ulastigim sonucu budur.

mehmet_kulte ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar,
işyerimizde her ay olmak üzere dışarıdan bir danışman gelmesi kararlaştırılmıştır.günlük olarak belli tutarda para ödeyeceğiz. ....
mehmet_kulte ' Alıntı:
disaridan seminer vermek icin getirilen ogretim uyelerine ....
İkisi arasında biraz fark var sanırım.

Bir faaliyetin serbest meslek faaliyeti olduğundan söz edebilmek için yalnızca emeğe dayanan bir organizasyonun bulunması yeterli değildir. Emeğe dayalı olmasının yanısıra, geliri doğuran bu emeğin, ilmi yada mesleki bilgi veya ihtisasa dayalı olması gerekmektedir.

Dolayısı ile Bir işverene bağlı olmaksızın firma ve şahıslara verdiği danışmanlık ve yönetim hizmeti ile bu hizmetleri tamamlayıcı nitelikte verilen seminerler, serbest meslek kazancı olarak değerlendirilecek

Öte yandan;
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 236?ncı maddesi ile serbest meslek erbabına mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir nüshasını müşteriye vermek müşterinin de bu makbuzu isteme ve alma mecburiyeti getirilmiştir.? denilmiştir.

Bu durumda, Öğretim görevlisinin faaliyeti serbest meslek faaliyeti olması nedeniyle, serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekmektedir.Bu durumda gereği neyse yapacaksın zaten bir problem yok.(%20)

Ancak,
Eğer sana serbest meslek makbuzu kesemeyen bir hoca ise gelir vergisi ve damga vergisini sen kesip muhtasarla beyan etmelisin. Eğer her ay düzenli olarak veya düzensiz geliyor olsa dahi 2009 gelir vergisi tarifesini uygulayacaksın.Yani Her geldiğinde bir önceki vergi matrahına ekleyip, kümülatif gelir vergi matrahı üzerinden vergi tevkifatı yapacak sorumluluğunuzu yerine getireceksiniz.Gider pusulası belgeye bağlanması açısından belki daha kabul edilir görülsede damga vergisini de tarh etmek açısından bahsettiğim yöntemi tavsiye ederim.