İşyerini Şikayet Ettim. Asgari Ücret Sorunu

Daha önce benzer durum yaşandımı bilmiyorum ama ilgilinin kendisi yönünden çeşitli sebeblerle dile getirdiği bu isteğinin,başta "forum" kuralları ve verilen bu hizmetin işlevi çerçevesinde sn.üye ve ziyaretcilerin bilgi edinimi dikkate alınarak,ilgili yararına makul düzeyde çözümlenmesinin isabetli olacağı düşüncesindeyim.

Bu konuda yardım istiyorum

Büyükelçilik de temizlik şirketine bağlı olarak çalışıyorum aslında isi yapan firma mimarlık bürosu temizlik Şirketi değil 1300 tl ye çalışıyorum 1019 lira bankaya yatıyor 281 lira elden yemek yol diye alıyorum asgari ucrete yeni gelen zamla doğal olarak 1600 tl bekliyordum sadece 1300 lira olarak bankaya yattı ve elden para felan vermedi ve neden zam olmadığını sorunca işine geliyorsa böyle dedi yoksa çık git diyor biz zam beklerken yol yemek parasindan olduk herseyi göze aldım işten cikacam ama bu düzenede bi dur deilsin diye şikayet edecem ben bu işveren i nereye hangi yolları izleyerek şikayet etmeliyim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Olayımıza ilişkin olarak(hesap detayına gimiyorum kabaca) işcinin;
a-2015 yılı(2ci dönem)aralık son işcinin eline geçen giydirilmiş ücret.................................net asgari ücret+agi+ilaveten yol+yemek=1.300 tl diyelim,
b-2016 yılı asgari ücret net: 1.177,46+agi:en düşük 123,53=1.300,99 tl.ise ve ilaveten yol+yemek=281,00 tl.
Toplam işcinin eline geçmesi gereken giydirilmiş net ücret...............1.581,99 tl.diyelim buna göre kabaca(yol ve yemek bedellerinde artış olmaksızın) fark ücret 281,00 tl.(amacım tam hesap yapmak değil,bir durumu ortaya koymak ve sonuç almak)

Olayımıza değerlendirecek olursak;

Sözleşmenin üç ana unsurundan birisi ücret tir,çalışma koşullarının/şartlarının en başında da ücret gelir,ücret başkaca geçim kaynağının olmadığı düşünülen işcinin yegane geçim kaynağıdır.

Yukarıda kabaca yapılan hesaplamada,2015 de işcinin asıl(temel)ücretine ilaveten ödenen yol+yemek bedelleri 2016 yılında(ocak ayı çalışması karşılığı hak edilmiş olmasına rağmen)ücret ödeme gününde ödenmemiş, çalışanımız bu durumu işvrenine sormuş,ödenmiyeceğine dair cevabı almış,üstelik"işine geliyorsa böyle,yoksa çık git"denilmiştir.Bu işyerinde ücrete ilaveten çalışma koşulları arasında yer alan yol ve yemek bedellerini işveren tek taraflı olarak ortadan kaldıramaz.

Bu olaya ilişkin;
çalışırken şikayet etmeniz halinde derhal sonuç alamayacağınız gibi,işveren ile de doğrudan çekişme içine girmiş olacaksınız,iş süreci yani bu işyerinde çalışmanız devam eder iken ola ki bazı sebeblerle (yani yanlış bir iş,bir söz veya yanliş bir davranışta bulunursanız)sonuç aleyhinize olabilir,bu nedenle de işverence haklı fesih gündeme gelebilir,dolayısıyla bu yol yani şikayet yolu çalışırken tercih edilmemesinde yarar var.

Sonuç olarak bu durumun,
İş Yasamıza göre(madde 24/II-e ve f bendinin son cümlesine istinaden işcinin haklı fesih imkanının doğacağı,ANCAK ELDEN YAPILAN ÖDEMELERİN İŞCİ TARAFINDAN İSPATI (yani gerçek ücretin ispatı) gerekeceği,işci bu sebeblerle anılan madde hükmünü yasal dayanak yaparak iş sözleşmesini feshetmesi ve mahkemede"ispat"yükümlülüğünü de yerine getirmiş olması halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı düşüncesindeyim.
(not.ispat noktasında elçiliğin taşere edilen bu işe ilişkin sözleşmede hüküm veya iş sözleşmesinde hüküm varsa yahut ödemeler kayıtlı ise sorun olmaz)

Ayrıca işvere ile yapmış olduğunuz görüşmelerin şahidi ve yazısı yok,bu nedenle hemen acele etmeyiniz "işine gelirse"denmiş ve kesin ödemiyeceği de anlaşılıyor ama biraz daha bekleyiniz,şimdi fesih yoluna giderseniz "ben ödeyecektim"diyebilir,hatta siz yarın fesih yapsanız,sonraki gün işveren hesabınız bu parayı da yatırabilir(ileride bunlar işverenin elini güclendirebilir!),bu noktada ya bir sonraki ay(yani ocak maaşını alacağınız) şubat ay ının maaş ödeme gününü beklemeniz,ya da maaş ödeme günü(bu maaşın ödendiği günü)yirmi gün geçtikten(örneğin her ay maaşınız bir sonraki ay ın 1 veya 2 sinde ödeniyorsa feshin + 20 gün( yani şubat 21 veya 22 sinden)sonra yapılması daha uygun olabilir.

Tavsiyem bir avukat arkadaşdan yardım almanızdır.(not.bu görüşlerimizi de iletebilirsiniz)

Son düzenleme:
"sadece 1300 lira olarak bankaya yattı ve elden para felan vermedi ve neden zam olmadığını sorunca işine geliyorsa böyle dedi yoksa çık git diyor"

- Olayımızda "zam" sözkonusu değil,temel asgari ücretin artmış olmasından kaynaklanan durum var.

-işverenin sözlü olarak "işine geliyorsa böyle,yoksa(yani gelmiyorsa)çık git"demesini madde 22 ve 24(-II-e ve f)kapsamında değerliyecek olursak;

a.bu ifade sözlü olarak işçiye karşın kullanılmış olmakla,işveren diyor ki,ben tek taraflı olarak çalışma koşullarını değiştirdim,yani bundan sonra yol ve yemek bedellerini kaldırdım,ücrete ilaveten bunları ödemeyeceğim,sadece ücretini ödeyeceğim,kabül ediyorsan bu şartlarda çalışmaya devam et,kabül etmiyorsan git,diyor.,fakat bu veya başka bir sebeble sözleşmeyi feshettim demiyor,dememiş olduğu için yani sözleşmeyi işveren feshetmediği için aleyhine olan bu değişikliği kabül etmeyen işçi bu defa iş sözleşmesini feshetmek durumunda kalır,kalıyor,feshetmese ne olacak?yeni şartlarda devam edecek,devam etmek istemediğine göre sözleşmenin işçi tarafından feshedilmesi gerekir.(oysa bu tür olaylarda genelde feshi işveren tarafından yapılır)
b.bahsekonu ifade işverence aynen yazıya dökülerek işçiye tebliğ edilmiş olsa idi,bu defa işçi kabül etmediğini yazılı olarak işverene bildirecek,bundan sonraki süreçler işverenin tavrına göre gelişecek,yuksek ihtimal işveren feshi sözkonusu olacaktı.

Şimdi "b şıkkı"olsaydı,netice denildiği gibi,"a"sözkonusu olduğundan,burada işçi yönünden birinci husus,işveren sözünün işçi tarafından ispatında güçlük olabilir,ispat mümkünse,işçi bu durumda rahatça feshi yoluna gidebilecektir.İspat da güçlük sözlüsü ise yukarıdaki iletimin "Tavsiyem"cümlesi üzerinde,belirttiğim hususlara önemle riayet edilmesinde yarar var.

Anlaşılacağı üzere taraflar bu konuyu görüşmüşler,işveren sözkonusu değişikliği önermiş ve kararını vermiş,bundan sonra işçiye kalan/düşen ya kabül edecek,yada etmeyecek,işçi kabül ediyorsa yeni şartlarda çalışmaya devam,kabül etmiyor/etmez ise artık işçi tarafından fesih gündeme gelecek.

Son düzenleme: