İTFA OLAN ATİK'LERİN DURUMU

Merhabalar,

Benim sorum itfa olan atiklerin aktifte ne kadar süre kaldığı ve hangi yöntemle kayıtlardan silinmelidir?

cevap

işletme de kullanımı sona ermiş veya kullanılmaya atikleri 1 ykr fatura keserek çıkışını yapabilirsin.

selam

merhaba bu sorunun cevabı değildir ama benim yaptığım birşeyi sana söyleyim belki doğru değildir ama yardımcı olabilir. Firmanın aktifine kayıtlı bir yazar kasa vardı yazarkasayı ytl uyumlu hale getiremedik bu durumda yenisini aldık eskisi için yazarkasa servisi 45 ytl lik bir fatura kesmiş benim haberim bile olmadı ben onu hem atik satışı olarak hasılat kaydettim hemde diğer olağan dışı gider olarak kaydettim. sen de ters kayıtla o atik i sıfırlayabilirsin 257 borçlu 255 alacak lı gibi

atikler

öncelikle soruda dikkatimi çeken kullanılmayan atikler demiyor, itfa olan atikler diyor. buna göre cevabım halen aktifimizde kalır, neden silelim ki? sonuçda o işletmenin bir duran varlığıdır. Kullanıldığına görede halen ekonomik değer taşıyordur. tabi bu cevabımı halen kullanıldığını varsayarak söylüyorum!