İthalat Dosyası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cnrkyhn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İyi günler
ithalat dosyası var elimde ve dosyada bulunan beyannamedeki bilgiler aşağıdaki gibidir; bununla ilgili olarak nasıl bir muhasebe kaydı oluşturmam gerekir. Formda baktım, okudum lakin tatmin edici bir cevap bulamadım bu nedenle de bu konuyu açtım.
Gümrük Beyannamesi
mal bedeli : 1849,73
sigorta : 60,00
navlun : 800,00
Ara toplam: 2709,73
GV.mat. : 2709,73
DV : 60,50
depo gi. : 500,00
KDV mat. : 3270,23

bununla ilgili şöyle bir kayıt yaptım
_______/__________
159 3270,63(B)
320 3209,73(A)
360 60,50(A)

Asıl sormak istediğim ise yabancı firmadan bize kesilen faturanın bedeli 1849,73 tl iken ve bizde bu tutarda bir ödeme yapmış iken bu şekilde bir muhasebe kaydı yaptığımda ortaya 1360 tl.lik bir fark çıkıyor 320.de.:banghead::banghead:
Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim

Muhasebe kaydı için de şu konuyu örnek aldım;
http://forum.alomaliye.com/tdhp-muh...a/44273-ithalat-gumruk-beyannamesi-y-ici.html

GB üzerinde belirtilen giderler gümrük vergisi ve kdv matrahını tespit etmek içindir. Bunlara dayanarak giderleştirme yapamazsınız. Mal bedeli+belgeli diğer masrafları 159 hesaba kaydedip, sonradan ilgili hesaba almanız gerekir. Mal bedelini faturanın döviz tutarı* gb üzerindeki kurdan, navlun,sigorta, gümrük müşaviri gidelerini faturalarından, gümrük vergisi ve kdv yi de gümrüğe ödediğiniz makbuzla kayıtlara almanız gerekir.

Öncelikle cevabınıza ve ilginize teşekkür ederim.
Bir de ithalat işlemi için KDV ödemesi yaptığımızda banka dekontunda 60,50 tl.lik Damga Vergisi oluyor bunu hangi hesaba kayıt yapmam gerekir. 360 hesaba yazarsam borç bakiyesi her ithalatta kabarıp gidecektir. bunu da mı 159'a almam gerekir?
Son bir soru daha; B formlarında KDV matrahı üzerinden mi bildirim yapıyoruz?

Son düzenleme:
Ödediğiniz damga vergisini de 159 hesaba kaydedip, ithal ettiğiniz malın maliyetine vermeniz gerekir.
Tebliğe göre; Gümrük vergisi varsa, gümrük vergisi vergi matrahı, vergi yoksa kdv matrahının" B formunda bildirileceği belirtiliyor. (396 sayılı VUK tebliğini değiştiren 418 sayılı tebliğ 5. maddeye bakınız.)

Son düzenleme:
yurt dışı firmasının kestiği fatura tarihi 27/11/2015 gb tarihi 03/12/2015 ben kayıta alırken faturanın üstündeki tarihe mi yoksa gb tarihe mi giriş yapıcam.teşekkürler
kuru 03/12/2015 den alıcam

GB tarihi ve kurunu esas alacaksınız. Ayrıca Ba bildirimi de gb ye göre yapılıyor ve gümrük vergisi varsa gümrük vergisi matrahı, vergi yoksa kdv matrahı beyan ediliyor.