İthalatta ÖTV Beyanı

arkadaşlar,yurtdışından türbin ithalatı yaptık. türbin montajında kullanılmak üzere madeni yağda yazıyordu faturada. bunun üzerine bize tek seferlik ÖTV mükellefiyeti açtırdılar.bu durumda sormak istediğim:1- gümrük işlemleri sırasında zaten ÖTV ödemesi yapılmıyor mu?2- benim ÖTV beyannamesi vermem gerektiği söylendi. bu da gümrükte verilip ödenmiyor mu?3- eğer verilmesine rağmen tekrar vermem gerekiyorsa matrah ve oran hakkında bilgi verir misiniz?4- eğer mahsup işlemi teminat çözümü vs. farklı bir işlem varsa yapan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok memnun olurum.cevaplar için şimdiden teşekkürler..

arkadaşlar kimseden ses çıkmadı. ama yapmak zorunda olduğumdan öğrenmek zorunda da kaldım. sizlerle paylaşmak istedim.
gümrükte sadece ÖTV bedeli ödemesi yapılıp Nakit teminat olarak gümrükteki hesaplarda kalıyor.
ÖTV beyannamesini ilan edilen tutarlar üzerinden beyan ediyorsunuz. ödemesini tekrar yapıyorsunuz.
eğer ödeme yapmak istemiyorsanız o zaman e beyanname sistemi üzerinden ek -12 düzenlemeniz gerekiyor. aynı zamanda vergi dairesine de mahsup dilekçesi veriyorsunuz.
gümrük ek 11 belgesi düzenleyerek vergi dairesine gönderiyor ve mahsubu gerçekleştiriyormuş.
Ankara'da olan meslektaşlarım konu ile ilgili olarak ULUS vergi dairesini arayabilirler. zaten de bu konuyu tek bilen bu kurum.
saygılar...