Jetonlu satış yapan makinalar

Firmamız Jetonla çalışan kilo ve başka durumları belirlemeye yönelik makinalar gibi hizmet veren makinalardan ithal etmeyi düşünüyor. Bunların çalıştırılmasının nasıl olması gerektiği konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.
1.Bunların çalıştırmak için yazar kasalar gibi vergi dairesine bildirim yapmak gerekiyormu?
2.Jetonla satış yapıldığı zaman muhasebe hareketleri ve fatura kesimi nasıl olmalıdır?
(Jeton 1 lira olacaktır. Bunun için isteyen herkes 1 lira atarak makinayı çalıştırabilecektir.)

Ynt: Jetonlu satış yapan makinalar

makinaya mahsus jeton olsa yazarkasa ile satış yaparsınız diyeceğim ama 1 Tl atınca çalışan cihazlar piyasada oldukça yaygın olduğundan konuyla ilgili deneyimi olanlar yardımı olacaktır.
benim de merak ettiğim bir konu..

Murat CER ' Alıntı:
makinaya mahsus jeton olsa yazarkasa ile satış yaparsınız diyeceğim ama 1 Tl atınca çalışan cihazlar piyasada oldukça yaygın olduğundan konuyla ilgili deneyimi olanlar yardımı olacaktır.
benim de merak ettiğim bir konu..

Vallahi benimde merak ettiğim konu üstadlarımızdan net bilgi alabileceğimizi inanıyorum

Bu konu ile ilgili Ankara VD başkanlığından görüş almıştım. Makinalarda numaratör bulunması ve bu numaratörün değiştirilememesi şartı ile 7 günlük periyotlarla toplu fatura kesebilirsiniz şeklinde görüş verildi. Ancak bizim makinalar denetim durumunda hemen açılıp numaratörü gösterilebilir yerlerdeydi.

Maliye bakanlığının tebliğ veya sirküleri vardı.