Kaçak Elektrik- Kaçak Muhasebe

ne alakası var demeyin....
elektrik fiyatlarının ne kadar yüksek olduğu konusunda yapılan açıklamalarda ülkemizde elektrik kaçağının çok fazla olduğu bunun maliyetlere yansıtıldığını çoğu kişi duymuştur. yani kaçak elektrik kullananların faturası kullanmayana kesiliyor...
biraz düşündüğümüzde muhasebe ile ilgisini kurabiliriz.
bunun için çok basit bir önerim var.
muhasebeci ile yapılan sözleşmeye noter zorunluluğu getirilmesi ve bu sözleşme içersinde mükellef ve meslek mensubunun taahütlerinin (yetkisiz kişilerce muhasebe hizmeti ve bundan kaynaklanan zarar ve cezalar konusunda müştereken kabullenme gibi) yeralması...
uygulanabilirliği açısından görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Ynt: Kaçak Elektrik- Kaçak Muhasebe

Noterlere yeni bir kazanç kapısı daha doğmazmı acaba. Bunun yerine Maliye Bakanlığı sözleşmeleri onaylasa ve Odalar da ödemeleri mükelleflerden tahsil edip bize ödese... tabi bu bir fikir.

Ynt: Kaçak Elektrik- Kaçak Muhasebe

tabiki haklısınız. noter benim amacım için sadece bir araçtı. belgesiz muhasebecinin işine balta vurmak. çünkü bence bu durumda mükellef şöyle düşünecektir. "(benim belgesiz muhasebecim bir muhasebeci üzerinden benim beyannamemi gönderiyor ve bu bir suç yakalanırsa onunla birlikte benimde başım yanacak)" imzalanan sözleşmede şöyle 3-5 bin tl para cezasının da olduğu yazdımı.... kolay kolay buna mükelleflerin yanaşacağını düşünmüyorum. tahsilat konusunda ise kesinlikle haklısınız tahsilat için meslek mensuplarına odanın ve maliye bakanlığının desteği şart.