fonradar

Kadın işveren eşini kendi işyerinde sigortalı yapabilir değil mi?

dnyn

Katkı Sunan Üye
merhaba, kadın işveren kendi işyerinde eşini çalıştırıp ve dolayısıyla sigortalı yapabilir değil mi? teşk.

Ynt: kadın işveren eşini kendi işyerinde sigortalı yapabilir değil mi?

yapabilir.ama sgk giderleri kanunen kabul edilmeyen gider'e girer. ::) ::)

Ynt: Kadın işveren eşini kendi işyerinde sigortalı yapabilir değil mi?

Bayan işverenin yanında bende eşini sigortalı gösteriyorum ve ssk sını gidere atıyorum

Serbest meslek hariç eşin bu şekilde sigortalanması durumunda bürüt ücret ve sgk primleri kkeg'dir.

anlaşılan o ki sigortalı olabiliyor fakat kan.kab.edilmeyen gider olduğu kesin.
çelişki şu: :-\ gider olarak kaydedilemediği için işe giriş ve aylık primlerinin geçersizliği söz konusu fakat bu da hukuki açıdan dayanaksız.
yani işletme hesabı defterine tabi olan mükellef eşini sigortalı yapabilir ve bununla beraber tüm belgelerini eksiksiz düzenlerse sigortalılığının iptali gibi bir durumla ileride karşılaşması düşük ihtimal.
(ücret bordrosu,tediye bordrosu, ücret hesap pusulası bir de bankadan maaşın ödendi dekontu gibi)

peki küçük bir detay daha işletme hesabı defterinde muhasebe kaydı nasıl olmalı? her ay ücret bordrosunu gider olarak işleyip dönem sonunda gider yazılan rakam kadar gelir mi yazılmalı ya da hiç kayda girmemeli mi?

biz işletme defterlerine gide olarak yazıyoruz. defterin sol tarafında küçük bir boş kısım var.oraya kurşun kalemle o ayki işçi ücretinin k.k.e.gider tutarını yazıyoruz.geçici vergi dönemlerinde gider tutarından düşüp işletme hesabı özetine yazıyoruz.yıl sonunda da giderlerin ve gelirlerin yekünlerini normal şekilde yazıyoruz.daha sonra giderin altına k.k.ed.gider diye not düşüp giderden toplam gideri düşüyoruz.

gider toplamı xxxxxxxxxxx
k.k.ed.gid. yyyyyyyy
yekün zzzzzzzzzz

tamamdır,çok teşk.

Defter işlenmesi hesap hülasası değişmez. 3. bir kişiyi çalıştırdığınızda nasıl kayıt altına alıyorsanız aynı şekilde kayıtlara almalı ve hesap özetini buna göre çıkarmalısınız. 1. sınıflarda olduğu gibi burada da ticari kar/zarar ortaya çıkar. Sadece yıllık beyanda ve geçicide kar/zarar hanesine mali karı (ticari kar-kkeg) yazılmalı.

NİSANLI ' Alıntı:
Bayan işverenin yanında bende eşini sigortalı gösteriyorum ve ssk sını gidere atıyorum

Yanlış yapıyorsunuz.

Serbest meslek erbabında bu durum nasıldır? Bayan işveren eşini sigortalı gösteriyorsa?

S.meslek de gider yazılır.