Kalkınma Öncelikli Yörelerde Asgari Geçim İndirimi Uygulaması

nihaldn

Katkı Sunan Üye
Kalkınma öncelikli yörelerde teşvikten yararlanan firmalarda işçilik hesaplamasındaki GV si nin % 80 veya %100 ü terkin ediliyor. Bu durunda Asgari geçin indirimi böyle bir yerde nasıl uygulanacak?

Ynt: Kalkınma Öncelikli Yörelerde Asgari Geçim İndirimi Uygulaması

Sorduğunuz soruyla ilgili olarak, ayrıca özel bir hükme rastlamıyoruz.

Kanaatimce, işçilerin "Medeni Hali"ne göre ödenecek Gelir vergisi tutarları hesaplandıktan sonra, yine muhtasar beyanname üzerinde beyan edilecek bu tevkifatlar toplamına, 5084 sa. kanuna göre uygulanan teşvik oranlarının tatbikine eskisi gibi devam olunacak.

teşvikli olduğunda 74,58 YTL GV sinden ilk önce teşvik düşülüyor.. otomatik olarak % 80 teşvik uygulanan bir yerde 14,19 YTL işçiliğin GV si çıkıyor. Bu tutardan sonra 3 çocuğu olan eşi çalışmayan bir kişinin 70 ytl civarında asgari geçim indirimi alacağını düşünürsek arada 55,9 ytl fark oluşuıyor. taslakta asgari geçim indirminin hesaplanan vergiden fazla olması halinde iade olunmaz demiş. sanırım iadesi söz konusu olmayacak. ben öyle düşünüyorum ama bilemiyorum.

Şimdiden bunları düşünüyor olmanız güzel,

Ama,

Teknik olarak meseleye şöyle bakmalı:

Önce işçiden kesilecek verginin hesabı gelir (tabiki asgari indirimli),

Teşvik ise işçiyi ilgilendiren bir husus değildir, sonra gelir,

Ayrıca dediğiniz gibi, asgari indirim uygulanması sonucu işçinin alacaklı çıkması durumunda, işçiye vergi iadesi söz konusu olmayacaktır.