Kamu Yönetimi

merhabalar ben açıköğretim fakültesi kamu yönetimi bölümüne kayıt hakkı kazandım çevremdekilerin kamu yönetimi deyince gözleri fal taşı gibi açılıyor açık öğretim deyince dudak büküyorlar siz bu mevzuatın içinde belkide bunları yaşamış kişilersiniz sizce iyimi yapmışım buradan sonra kariyer yapabilirmiyim nasıl?

Açıkögretimde en kolay 4 yıllık bölüm bence...

İşletme - iktisat çok daha agır bölümler...

Açıkögretim Kamu yönetimini bitirirsin ; Fakülte mezunu olursun ; Bazı sınavlara giriş hakkı kazanırsın ( Mesela Staja Başlama Sınavı gibi)...

Açıkögretim Kamu yönetimi bitirenlerin Kaymakam olma şansı var mı? Bende bunu merak ediyorum..

size başarılar...
Hayırlısı olsun..
Kolay gelsin..

sağolun

fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim herkesten bu şekilde fikirlerini ortaya koymasını beklemiştim ama sadece siz cvp yazdınız anlayacağınız bu form da umduğumu bulamadım tek anladığım benim kamu yönetiminin maliyeyle pek alakası yok

Re: sağolun

çaylak' Alıntı:
fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim herkesten bu şekilde fikirlerini ortaya koymasını beklemiştim ama sadece siz cvp yazdınız anlayacağınız bu form da umduğumu bulamadım tek anladığım benim kamu yönetiminin maliyeyle pek alakası yok

sevgili çaylak

bu arada rumuzun cok mütevazi.

1 Nasihat 1000 Akçe

Çok çok eskilerden adamın biri memleketinden epey uzak diyarlara çalışmaya gitmiş.Uzun yıllar orada çalışmiş.Çalıştığı sürece orada 3000 akçe biriktirmiş.Sonunda ailesinin yanına dönmeye karar vermiş.O gün de gelip çatmış.Yolda büyük bir kasabaya gelmiş ve ordan gecerken 1 Nasihat 1000 Akçe,
1 Nasihat 1000 Akçe diye bağıran bir adam görmüş.Tabi merak etmiş.Hemen parasından 1000 akçe ayırıp adama vermiş,adamın nasihati şuymuş; 'Kaderde ne ise o çıkar'..Adam yoluna devam etmiş bu defa bir köyün girişinde 1 Nasihat 1000 Akçe, 1 Nasihat 1000 Akçe diyebağıran bir adama daha rastlamış.Geri kalan parasından 1000 akçe daha ayırıp adama vermiş.Nasihat şöyleymiş: 'Gönül kimi severse,güzel odur'..Aynı köyün çıkışında bir adamın daha 1000 akçeye nasihat verdiğini duymuş.Son kalan 1000 akçesini de adama verip nasihati almış.Nasihat şöyleymiş,'Hiçbir iş aceleye gelmez'..Adam cebinde 5 kuruşsuzyoluna devam ederken biraz ilerde az önceki çıktığı köyün köylüleri bir kuyunun etrafında toplandıklarını görmüş.Yaklaşmış Bir köylüye kuyunun başında ne yaptıklarını sorunca köylünün yanıtı şu olmuş:Köyümüzün suyu bu kuyudan karşılanıyordu ancak kuyunun dibinde bir canavar suyumuzu tutuyor.Dolayısıyla biz de susuz kaldık.Kuyuya kim indiyse de geri gelmedigini belirtmişler.Adamın aklına hemen birinci nasihat oln Kaderde ne ise o çıkar diye kuyunun dibine inmiş.Canavar adamı almış götürmüş inine.Kuyuya inen herkese bir soru sorduğunu ancak kimsenin bilemediğini söyleyerek aynı soruyu adama sorup doğru cevabı alırsa onu serbest bırakacağını iddia etmiş.Bir dize sarışın kadınla bir kurbağayı yan yana koymuş.Hangisinin daha güzel olduğunu sormuş.Adamın aklına hemen ikinci nasihat gelmiş.Gönül kimi severse güzel odur diye cevap vermiş.Bu cevap canavarın hoşuna gitmiş.Zaten canavar da kurbağanın gözlerine aşıkmış :)
Adam serbest kalmış. Köylüler adamı almış krala götürmüşleer.Kral da adma mükafat olarak ağırlığınca altın vermiş.Adam evine geldiğinde pencereden bakmış.Karısı çok genç biriyle diz dize oturuyor.Hemen kılıcını kınından çekip tam içeriye giricekken son nasihat olan Hiçbir işin aceleye gelemeyeceğini düşünerek kılıcını kınına sokmuş.İçeri girip karısına yanındakinin kim olduğunu sormuş.Karısıda,sen giderken ben hamileydim,bu da senin oğlun diye cevap verir.

sevgili çaylak demişsin ki "buradan sonra kariyer yapabilirmiyim " sana birinci nasihat; kaderde ne ise o olur

sonra da demişsin ki "çevremdekilerin kamu yönetimi deyince gözleri fal taşı gibi açılıyor " şimdi de ikinci nasihat;'Gönül kimi severse,güzel odur'

üniversite herşeyden önce kişiye araştırma kültürü verir. gerçi şu anda muhakemeye( sorgulamaya) değil ezbere yönelik bir eğitim var ama sen nasıl davranıcaksın. bu önemli :wink:

sana samimiyetimle şunu söylebilirim ki, eğer ben bilinçli olarak iktisatı seçmeseydim kamu yönetimini seçerdim

en son da demişsin ki" herkesten bu şekilde fikirlerini ortaya koymasını beklemiştim ama sadece siz cvp yazdınız anlayacağınız bu form da umduğumu bulamadım"

ve son nasihat; 'Hiçbir iş aceleye gelmez'

bu forumda paylaşılacak çok şey var. sen daha çaylaksın. :D
sabret. ilim,nasihat ve sevgi sabretmeye değer şeylerdir.

saygıyla

ALLAH razı olsun...

abi gerçekten ALLAH razı olsun çok mantıklı yorumlarınız var bilgi ve tecrübelerinizle bana biraz moral ve kendime güvenime devamı sağladınız çok teşekkür ederim

açık öğretim mezunlarının kaymakam olmaları yönünde sınava giriş şartları bakımından ben bir engel hatırlamıyorum ancak mülakatta büyük ihtimal elerler, elenmemek için çok kuvvetli referanslar yanında iyi bir bilgi birikimi gerekli ama kaymakamlıkla ilgili daha geniş bilgi bulabilirim

her şey nasip

öncelikle fikirlerini paylaştığınız için çok teşekkür ederim elenme konusuna gelince nasibimizde varsa tüm yetkililer karşı çıksa ALLAH bi sebep verir olacağı varsa olur tabi bizde sebebine sarılacağız buna kaymakam olmak için gereken şartlar ve uygulanacak prosedürleri öğrenerek başlayabiliriz bulursanız sevinirim hayatınızda mutluluklar veişlerinizde başarılar dilerim

en kısa sürede şartları ve açık öğretimlerle ilgili size bilgi vericem

bir üyem' Alıntı:
kpss 37 den 85 ve yukarı alırsan içişlerinin açtığı yazılı sınava girebilirsin. bu sene 41 kaymakam alınacak. sözlüye 164 kişi çağrılacak. yani yazılı sınavdan iyi bir not almak gerekiyor. sonra sözlü aşaması ise... ne sen sor ne ben söyleyim...

sevgili ogün

biz adama diyoruz ki "ezberci olmamak lazım"

sen gidiyorsun googleden araştırıp bu böyle. şu şöyle. burdan da buyrun. şurdan da buyrun diyorsun.

oldu mu abicim şimdi.

ha konuyla alakalı böyle tam bam teline dokunacak nokta varsa elbetteki paylaşalım.

sevgili çaylak

kızmıyorsun değil mi. :D

sen de neler buldun. nelere karar kıldın .özet olarak ve genele fayda olacak şekilde paylaş bizimle.

biz isteriz ki forum sadece sorunların değil, verilen tavsiyelerin sonucunda olay ne şekilde çözümlenmiş. aynı durumlar mı, yoksa yeni yeni şeyler var. bilinmesinde fayda var kanaatindeyim .

bu arada 5 yıllık kalkınma planı yapıyorsun.

zaman insana her zaman umduğunu getirmez.

hayat matematik olarak analiz edilemez.

bu hesaplar içinde net hata noksan oranı işin içine girer.

görünmeyen kalemler girer. evdeki hesap çarşıya uymaz :!:

kanunen kabul edilmeyen giderler girer. sana bu emeklerin ve harcamaların boş derler.sayılmaz derler.

girer de girer vesselam :D

belki geriye amaçların için onurla, hırsla,azimle, elinden geldiğince yaptığın şerefli mücadele kalır .

bizler seferden sorumluyuz. zafer nasip kismet işi.

sevgiyle

hepinizden ALLAH razı olsun

sevgili abilerim hepinizden ALLAH razı olsun hepiniz benimle bi şeyler paylaştınız özet olarak yani sizin fikirlerinizden formunuzdan çıkardığım sonuç doğru yolda olduğum ve her şeyin önce nasip daha sonra sebebine sarılmak yani çalışmakmış herşey ALLAH ın izni ile oluyor hepinize ömür boyu mutluluk ve başarılar diliyorum ALLAH a emanet olun.

ALLAH BENİ SİZLERLE KAYMAKAM OLARAK KARŞILAŞTIRSIN