resim

Kamuoyuna Duyuru

Üyelik
16 Tem 2008
Mesajlar
98
Konum
Hatay
KAMUOYUNA
Bizler 2499 sayılı sermaye piyasası Kanunu uyarınca BAĞIMSIZ DENETİM yetkisi almış bir grup meslek mensubuyuz. Bu görevimizi yerine getirirken;
- Halka açık olan veya olmayan sermaye şirketlerine,
- Bankalar ve finans kuruluşlarına,
-Şirket Ortaklarına,
-Kamu kurumlarına,
Kanunlar yönetmelikler ve standartlar dahilinde, şeffaf açık ve anlaşılır şekilde raporlar hazırlayarak, bu bilgilere ihtiyaç duyan, (Şirket yöneticileri, hissedarlar, çalışanlar, kredi veren kurumlar, yatırımcılar ve kamu kurumlarına) yarar sağlamaktayız.
Bu yetkimiz; 2499 sayılı Sermaye piyasası Kanunu na göre (Kamu Gözetimi Kurumu kurulmadan önce) Türkiye'de BAĞIMSIZ DENETİM konusundan tek yetkili kurum olan SPK tarafından sınavla verilmiştir.
Hal böyle iken, yeni T.T.K. 397. maddesi ile şirketler için uluslar arası denetim standartları ile uyumlu denetim zorunluluğu getirilmiştir. TBMM de görüşülmekte olan 302 sayılı yasanın 37. maddesine son anda eklenen 4. fıkra ile Yeminli Mali Müşavirler ile 10 yıllık Ticaret bakanlığı denetçilerine hiç bir şarta bağlı olmaksızın BAĞIMSIZ DENETÇİ yetkisi verilmiş ve bu alanda önceden beri yetkisi olan Sermaye Piyasası Kurumu BAĞIMSIZ DENETÇİLERİ adeta sihirbazlık oyunu ile yok sayılmıştır.
AMACIMIZ: Bu ünvana sahip olanları küçümsemek veya bizlere herhangi bir imtiyaz sağlanması olmayıp,
Denetimin Uluslar arası ölçekte ve güvenilir olmasıdır.
Avrupa birliğinin 8. yönergesinde belirtilen açıklamalara uygun, şeffaf ve nitelikli bir denetim ancak mesleğinde yetkin, TARAFSIZ, ve uzman kişilerce, uluslar arası denetim standartlarına uyumlu raporların, kamuoyunda itibar göreceği ve gerçek amacı sağlayacağı aşikardır.
Gelecekte Türk sermaye piyasalarında yer alan şirketlerimizin, uluslararası ölçekte kabul görebilmesi ancak; yaratılmak istenen yeni düzenin temel taşı olan DENETİM'in doğru bir zeminde inşa edilmesi ile mümkün olacaktır. Yeni kanunun yürülüğe girmesine ramak kala, vahim bir yanlışlıktan dönülmesi, hiç bir ünvan, kıdem, kurum vb. sıfatlara takılmadan yapılacak bir yetkinlik değerlendirmesi ile BAĞIMSIZ DENETÇİLERİN tespit edilmesini ilgili kurum ve yetkililerden önemle talep ediyoruz.
Amacımız,birilerinden lütüf talep etmek değil TTK'nın çok önemli ayaklarından biri olan BAĞIMSIZ DENETİMİN SAKAT DOĞUM YAPARAK KALİTESİZLEŞTİRİLMESİNİ ÖNLEMEKTİR.
Böyle olmaması halinde, Devletin yetkilendirdiği kamu kurumu tarafından, emek ve özveri göstererek bilgisini de lafla değil sınav la test ettirmiş meslek mensupları olarak bu müktesep hakkımızın BİRİLERİ TARAFINDAN GASP EDİLMESİNE seyirci kalmayacağımızı, hakkımızı her platform da sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna ilan ederiz.

Sermaye PiyasasıKurumundan Yetki Almış Bağımsız Denetçiler
 
Üyelik
12 Eyl 2011
Mesajlar
54
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

Arkadaşlar paniklemeyelim. Eğer bu durumda yasalaşırsa, yürülük tarihinden sonra konuyu anayasa mahkemesine somut norm denetimi yolu ile götüreceğiz inşallah, kıdemli ve sağlam hukukçularla bu işi bu yola çözebileceğimiz konusunda bu gün istişarelerde bulunduk. Sakat olan hukuki bir normun yaşaması zaten mümkün değil. Kimse ümitsiz olmasın, ben ilk staj sınavıma girdiğimde, soru ve cevaplar yayınlanmıyordu, çok şaşırmıştım, hangi soru doğru hangisi yanlış bilmeden sizden sonuçlara itiraz etmeniz bekleniyordu türmob tarafından, ben türmoba başvuracağımı soruları yayınlaması gerektiğini paylaşım forumlarında ve çevremde dile getirdiğimde- türmob la uğraşma, sıkıntı çıkarırlar- gibi şeyler söylenmişti bana, neyse türmoba hukuki bir dilekçe yazarak, bilgi edinme hakkımı engellediklerini, oluşacak bir haksızlık durumunda sorumlu olacaklarını, hukuki yollara başvuracağımı yazdım, bir hafta sonra tesmer sitesinde, soruların en erken zamanda yayınlanacağı bildirildi....
türmob-tesmer kör tuttuğunu öper mantığı ile hareket ediyorlar, hukuktan haktan bi haberler, laçka bir kuruluş, içi boşaltılmış, ben özel smmm sınavı içinde dava açacaktım ve % 100 kazanacaktım (örneğin özel smmm sınavının iptal edilmesi için bu sınavda maliyet muhasebesi dersi verilmemesi bile geçerli nedendi) ama etrafta sm olan ve sevdiğim abilerimde vardı, meslektaşlar arasında böyle sivrilmek istemediğim için vazgeçtim.
ben hakkımı korumak için yine mücadele edeceğim, tabirimi mazur görün ama fren çakmaktaş gibi adamların sırada önümüze geçenlerin pişkin edası ile önüme geçmlerine müsade etmem. lakin birlikte hareket edebileceğimize ne yazıkki pek inanmıyorum, ama yalnızca sizde şunu düşünün ve sineye çekmeyin, 4 yıl üniversite (en az y.lisan taptıysan hazırlık dahil toplam 7 yıl) 2-3 yıl staj ( bu dönem ölü dönem bence) sonra bitirmeler ( ktü nün bir hocası vardı y.sürmen diye muhasebe sorularını hazırlayan sadist- o adamın hazırladığı sorular için 3- 4 kere muhasebe sınavına girildi bitirmelerde) bir sürü sıkıntı....sonra, işgüzar bir milletvekilinin gece yarısı teklifi, odanın kendi payidarlarını koruma gözetme çabası ile denetim alanı - en çok genç eğitimli ve mesleki etiğe sahip meslketaşlar hakkederken- kolaycı bir şekilde ünvan sahibi olmuş tırıvırı bi sürü yer mezunu adamlara peşkeş çekildi...bu adamlar değilmi, yeni meslek mensuplarına piyasada yer bırakmayan, deveyi hamudunla götürenler, bu adamlar değilmi bilirkişilik yapmak için katibe ona buna rüşvet verip saadet zinciri kurup bilirlişi dosyalarını kendine bağlayanlar ( şahit olduğum bazı mahkemelerde biri açıköğretim diğeri ticaret lisesi smmm kurdukları saadet zinciri dolayısıyla yüksek lisan mezunu olduğum halde bana doktarasını yapan arkadaşlarıma dahi dosya bırakmıyorlar) yine bu adamlar değilmi smmm liğin yanında, mütehitlik, doviz bürosu işletmenliği yapanlar....kardeşim bu adamlara her yol ankara tabiri caizse....bu adamları ve uygulamalarını adam yerine koymadığımdan, ben bu saçmalıklarla mücadele edeceğim kardeşim, ha smmm lik yapıyorum yapmıyorum o ayrı, muhasebeden haz etmem...lakin ruhsatı helalinden alanlardanım.....
 
Üyelik
28 Haz 2012
Mesajlar
25
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

ahanda spk cılarda geldi:))
siz işiniz zor hemide çook:))
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

ileti1 neden zor olsun....en azından denetim alanında kalibremiz onaylanmış durumda. esas zor olan lisansı almaktı.

Bir arkadaşımız forumda istatistikleri yayımladı (spk) yayımlanan rakamlardan göreceğiniz üzere kıyameti koparan meslektaşlarımızın hiç biri itibar etmemiş. diyeceksiniz ki alıpta ne olacaktı spk tabii şirket mi denetleyecektik. Hiç mi kendini geliştirme isteğinde olmaz bir insan 80,000 meslek mensubu içinde...

Geçen yıllarda hazine müsteşarlığı sigorta denetim lisansı eğitimi düzenledi 180 kişi içinde 10 tane serbest ve bağımlı çalışan meslektaş vardı kalanı bigfour çalışanıydı.

şimdi forumda yazılan ahlara vahlara açıkçası hiç itibar etmiyorum. son olarak ''ahanda spk cılarda geldi:))'' cevap olarak biz zaten burdaydık siz yoktunuz............
 
Üyelik
28 Haz 2012
Mesajlar
25
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

haklısınız depp
olabilirliği yuksek aslında spk cıların denetim mevzusu ama smmm lerin bir hayaldı turmabun gördüğü bir rüyaydı ruya görmeyi bile becermediler baksanıza ortalık 56 olmuş turmobun eğtimlerine katılınca eğitmene sorduğum ilk soru bana şunun cevabını verın demiştim ben meslek mensubu olarak denetim işini yapabılecekmıyım şuan ankarada onay bekleyen 1000 den fazla denetim fırması olduğunu söylemişti bende kolay gelsin deyıp turmobun eğitimini terketmiştim
işin açıkçası mesleği serbeste icra etmiş biri olarak söylüyorum bu meslekten bı cacık olmaz mevcut durum için konuşuyorum kısa vadede bişey değişeceğine inanmıyorum.
 
Üyelik
23 Nis 2009
Mesajlar
1,210
Konum
istanbul
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

sınav parasını türmobun staj parasını odaların almadığı bir lisansı ne türmob ne odalar nede bizim yahya sallamaz biz parası neyse verdik bizi bile sallamadılar türkçesi işiniz zor derken gerçekten işiniz zor
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

hep aynı şeyi konuşuyor yazıyoruz. verilen eğitimlerle denetçi kimse olduğunu sanmasın. sahaya inip işi hakkıyla yapacağını da.. bu şartlarda rapor altına atılacak imzanın da ağırlığının ne kadar fazla olduğunu unutuyoruz.

YMM ruhsatlarında en fazla iptal ne zaman oldu 1989 yılında meslek yasasını takip eden ilk 2 yıl içinde. kısacası şahsım adına bugün ruhsatımı verseler rapor altına imza atmam. bu işin oturması en az 3 yıl sürer.

Ancak bu meslekten çok şeyler olacağı inancındayım. neden mi çünkü bizler kolay yetişmedik. fırsatları kimse size sunmaz siz yaratırsınız........

Sevgilerimle,
 
Üyelik
28 Haz 2012
Mesajlar
25
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

birilerini zegin etmişiz. aslında meslek odaların kalkması mevzusu vardı bir ara meslek odalarını kaldırsalar fenada olmayacak madem serbestiz tam serbesti gelsin:))smmm odaları ve turmob lav edilsin aidat almaktan başkada bı nane yapmıyorlar...

en çokta gıcık olduğum mevzu 1 yıllık smmm ıle 10 yıllık smmm arsındakı farkı kıme gore neye göre belırlıyorlar :))))
yenı smmm olup 10 yıllık smmm yı cebınden çıkarcak smmm var kaldıkı mesleğimizi mevzuat meslşeği yenısıde eskıosıde guncel mezuatı takıp etmıyormu yoksa eskısıne vahıymı gelıyor eskı dıye :))
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

yok o kadar da değil. odalar bizimse bir sonraki şeçime katılıp demokratik hakkımızı kullanırız. ancak benim tespitlerim de maalesef burada konuşan arkadaşlarımızın 1/10 bile seçime katılmıyor.

sonrasında birilerinin kendileri için bir şeyler yapmasını bekliyor.
 
Üyelik
28 Haz 2012
Mesajlar
25
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

deeper_blue ' Alıntı:
hep aynı şeyi konuşuyor yazıyoruz. verilen eğitimlerle denetçi kimse olduğunu sanmasın. sahaya inip işi hakkıyla yapacağını da.. bu şartlarda rapor altına atılacak imzanın da ağırlığının ne kadar fazla olduğunu unutuyoruz.

YMM ruhsatlarında en fazla iptal ne zaman oldu 1989 yılında meslek yasasını takip eden ilk 2 yıl içinde. kısacası şahsım adına bugün ruhsatımı verseler rapor altına imza atmam. bu işin oturması en az 3 yıl sürer.

Ancak bu meslekten çok şeyler olacağı inancındayım. neden mi çünkü bizler kolay yetişmedik. fırsatları kimse size sunmaz siz yaratırsınız........

Sevgilerimle,
denetim yapmama konusunda sana katılmıyorum dnetımın kralını yapabilirsiniz yeterki isteyın bu potansıyel depolanmış olmalı ruhsatı alabıldığınıze göre
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

işin teknik tarafında sıkıntım yok, gerek iç gerekse bağısız denetim konusunda aktif çalıştım . demek istediğim bu şartlarda denetim yapmak gerek mesleki gerekse maddi anlamda tatminkar olmayacaktır.

Ancak gördüğünüz üzere smmm ünvanına sahip meslektaşların tabiri caizse ''başı kesik tavuk'' gibi çırpınmaları serzenişleri beni üzüyor. buna gerek yok bizler kendimizi geliştirerek gerek sınavla gerekse emeğimizle hak ettiğimiz konuma zaten geleceğiz.

Her zaman dediğim gibi önce akıl ve ruh sağlığı...sağ duyu
 
Üyelik
28 Haz 2012
Mesajlar
25
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

tabiki hemfikiriz
ancak ben bu mesleğe başvurduğumda ilkin 3568 sayılı yasaya bakmıştım orada meslek mensubunun yaptığı işler kısmında olan denetim tahlıl bilirkişilik konularıda vardı! meslek mensuplarının malesef pasif olduklarını gördüm halbukı yasal olarak bıze tanınan haktı orada denetım yapabilmek için ama veya fakat gibi bir ibare görmemiştim ancak ruhsatı aldıktan sonra gördumki yevmıye girmek ve beyanname hazırlama dışında bır mevzu yok madem bu kadar basıttıı nıye bu kadar uzatıldıkı 3 aylık bir staj bıle bunları öğrenmeye yetrdi o kadar uzatmanın o oyeterlılık sınıvalarını yapmanın espirisi nerde kladı kısacası turmob iflas etmiştir bu işi başarmamıştır ınsanların hayalerını geleceklerını çalmıştır .
 
Üyelik
6 Eyl 2007
Mesajlar
666
Konum
İSTANBUL
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

Tüzel kişilikleri yönetenlerin zafiyetlerine bakıp ta kuruma tepki olamaz. tepkimizi sandıkta vereceğiz. Hali hazırda ben aktif olarak mesleğimi sizinde bahsettiğiniz gerekçelerle yüzden icra etmiyorum (mesleğimi sevmeme rağmen)

Bağımsız olarak ofis açan arkadaşlarımızın durumu ortada rutin işlere boğulmuş emeğinin karşılığını alamamakta. denetim şirketlerinde çalışanların durumu da maddi anlamda pek parlak değil. Ancak mesleği yapmıyoruz diyede kendimizi geliştirmiyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Şunu da belirteyim hali hazırda yabancı sermayeli bir firmada yönetici olarak çalışmaktayım (meslek dışı bir bölüm) ancak gönlüm kalbim hala mesleğimde......

Uygun şartların olması durumunda tekrar döneceğim.
 
Üyelik
28 Haz 2012
Mesajlar
25
Ynt: KAMUOYUNA DUYURU

malesef bende kamuda çalışıyorum mesleğimle alakasız bir bölümde üstelik smmm unvanı havada kalıyor çünku 657 de sayılmamış bır meslek unvanı :)
 
Üyelik
11 Ocak 2009
Mesajlar
84
Konum
istanbul
Ynt: Kamuoyuna Duyuru

deeper_blue ve ileti1;
meslek mensubu olmanıza rağmen mesleğimizi icra etmeyen (serbest,bağlı ya da meslekdaşın bürosunda işçi olarak) ama kendisini geliştirmeye çalışan arkadaşlar. siz çok yaşayın emi. büyük keyifle sohbetinizi okudum. iyi şeyler düşünelim.iyi olacak merak etmeyin. kgk inşaallah güzel bir eğitim verir,ardından bir güzelde sınav yapar. hakeden de alır belgeyi. spk'ya göre bağımsız denetçi olan arkadaşlarda hiç üzülmelerine gerek yok. bu sınavı nasıl olsa verirler. hayatımız imtihan değil mi? yeni imtihanlar bizi korkutmasın. hallederiz :) saygılar.
 

Benzer konular

Üst