zirve

Kamyoneti Hurdaya Çıkartılarak Vergi Borçlarından Kurtulunabilir

  • Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
EKREM SARISU

Soru: Otomobillerin yararlandığı 30 yaş avantajından kamyonetlerde yararlanabiliyor mu? 30 yaşından büyük kamyonetini hurdaya ayıran birinin ödenmemiş vergi borçları silinir mi?

Cevap: Taşıtın hurdaya ayrılarak, birikmiş vergi borçlarının silinmesi uygulamasından Trafik sicilinde adlarına model yılı 1979 veya daha eski olan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler ile minibüs, panelvan, motorlu karavan, otobüs ve benzerleriyle kamyonet, kamyon, çekici ve benzeri taşıtlar yararlanıyor. 28 Şubat 2009 tarihi itibarıyla yük ve yolcu taşımacılığı dışında bilanço esasına göre defter tutmayı gerektiren başkaca ticari veya mesleki faaliyetten dolayı mükellefiyeti bulunmayan ve en geç 30 Haziran 2010 tarihine kadar kamyonetinin kayıt ve tescilinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle, il özel idarelerine bedelsiz olarak teslim edenler, hurdaya çıkarılan taşıta ilişkin olarak 31 Aralık 2009 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31 Aralık 2008 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları silinir.

18 yaşını dolduran çocuk anne babadan sağlık yardımı alamaz

Soru: 1 Nisan 2009 tarihinde işe girdim. Bu tarihte ilk defa sigorta girişim yapıldı.18 yaşından büyük 3 kızım var. Bunların da sigortamdan faydalanması için neler yapılabilir? Ya da sigortamdan faydalanabilirler mi? Sosyal sigortalar kurumu faydalanamazlar diyor. Kızlarım bu güne kadar hiç bir sigorta girişi olmamıştır. Ayrıca evli değillerdir.

Cevap: Yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 18 yaşını orta öğrenimde 20 yüksek öğrenimde 25 yaşını dolduran çocuklar, ana veya babalarının üstünden sağlık yardımı alamıyorlar. Şayet çocuklarınız eğitim yapmıyorsa sigortanızdan sağlık yardımı alamazlar. Şayet okuyorlarsa orta öğrenimde 20, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurana kadar sigortanızdan sağlık yardımı alabilirler.

Okumayan çocuklarınız, genel sağlık sigortasına prim ödeyerek sağlık yardımı alacaklar. Şayet aile içinde her türlü geliniz toplamının kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen aylık gelir tutarı, asgari ücretin 1/3 ünden(231 TL den) az gelir düşüyorsa, prim ödemeden sağlık yardımı alabilirler.
 

Benzer konular

Üst