Kanunen kabul edilmeyen giderler

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan serden
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

serden

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar kanunen kabul edilmeyen giderleri 689 nolu hesapta mı yoksa 770'in alt hesabında mı izlemek daha doğrudur?

Ynt: Kanunen kabul edilmeyen giderler

İşin aslı kanunen kabul edilmeyen giderleri ilgili olduğu hesabın altında 770-740 neyse altında alt hesap açıp, nazım hesaplarda ayrıca takip etmek gerekiyor galiba, ama ben 689 hesabın altında bir KKEG alt hesabı açıp sadece bu hesapta takip ediyorum. Ayda sadece en az 120-130 tane telefon faturası giriyorum. Öbür türlü zor olurdu.

takip etmek gerekiyor galiba,

Pek emin konuşmadığınız için ben diğer arkadaşlara da sormak istiyorum.Teşekkürler.

Selamlar
KKEG konusu forumda çok tartışıldı.Sayın Turkasia'nında dediği gibi,takip edildiği sabit bir hesap yoktur.KKEG tutarı,hangi gider kalemine aitse o hesap altında açılmasının daha uygun olduğu söylenir.Yani 740,760,770 vb.hesaplar altında da KKEG hesabı açabilirsiniz.Ben sadece Nazım hesaplarda takip ediyorum.Örneğin özel iletişim vergileri için şöyle bir işleyiş uyguluyorum.

770-Telefon giderleri (özel iletişim dahil)
191- ind.kdv
100/102- Çıkış hesabı
---------------------
950-KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLERİ
950.01 Özel iletişim Vergisi
951- KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER
951.01 Özel İletişim Vergisi
------------------------------
Çok tlf.faturası kaydı yapanlar özel iletişim vergilerini toplu girmelerinde sakınca olmayacağını düşünüyorum.
Saygılar.

Ben şahsi olarak uyguladığım bir yöntem var.
önceler 689 da takip ediyordum fakat gelir tablosu analizinde sıkıntı çıkardığı için gider hesaplarında takip etmeye başladım.

Bu durumda iki kayıt yapmamak için ise 740 ve 770'in altında diğer alt hesapların haricinde 770.90.001 şeklinde alt hesaplar açtım. Dolayısıyla 740 ve 770 hesapların 90 numaralı alt hesapları KKEG yi temsil etmekte. Yıl sonunda KKEG rakamınıda net olarak görebilmekteyim.

Tavsiye ederim.

Sayın Mgür
bu şekilde yaptığınız zaman nazım hesapları kullanmıyorsunuz değil mi?

Yok kullanmıyorum. Yıl sonunda mizanda tüm gider hesaplarında xxx.90 numaralı grupları KKEG toplamını veriyor zaten.Nazım hesapta izlemeye gerek yok.