Kapanıs Bilancosu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mes_ar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, geçmiş yıl zararından dolayı 2011 karla kapattığı halde kurumlar vergisi çıkmayan bir iktisadi işletmenin bilanço hesapları aşağıdaki gibidir.

331
360
500
580 (-)
590 dönem net karı
100
102
190
255
371
bu hesaplarda bir sorun var mı? 371 için soruyorum, 2011 peşin ödenen vergiler bu hesaba aktarıldığı ve kurumlar vergisi çıkmadığı için bu şekilde. Doğru mu acaba?

Ynt: Kapanıs Bilancosu

Bu durumda 2011 yılında 371 hesabın hiç çalışmamış olması gerekir. Çünkü 371/193 kaydını yapabilmemiz için dönem içinde mutlaka bir geçici vergi ödenmiş olması gerekirdi.

2011 yılı içinde geçici vergi, kurumlar vergisi ödemesi ve faiz stopajı olu. zaten rakamlar bunlar.

Peki geçmiş yıl zararlarını geçici vergi dönemlerinde indirim konusu yapmadınız mı?

yaptık, fakat bir dönemde aşmıştı ve zaten küçük bir meblağ. ama bunu neden sorduğunuzu anlayamadım. geçici vergide mahsup edip etmememin ne farkı var?

Olayı tam olarak anlayabilmek için soruyorum.

Bu arada 580 aktif karakterli bir hesap olduğu için kapanış kaydı ters tarafta duruyor.

580 geçmiş yıl zararı; pasifte - olarak görünüyor. sorun nedir anlayamadım.

yani benim öğrenmek istediğim şu; eğer kurumlar vergisi karşılığı ayrılmayacaksa bilançodaki 371 nolu hesabımda bir sorun var mı yok mu?

1-580 pasifi düzenleyici aktif karakterli bir hesap olduğu için kapanış kaydında borç değil alacak tarafında kalır, aynen diğer aktif hesaplar (100,102,255 gibi).

2-371'de sorun yok yalnız, stopaj alacağınız doğacağı için 2012 yılında 136/371 kaydını da yapmanız gerek.

peki teşekkürler. ben bu alacağımı 2012/2 geçici vergide gerçekleştirebilir miyim?

İlk ödenecek verginiz çıkan dönemde mahsuben iade dilekçesi vererek, bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

370 hs sıfır olduğu için 371 hs da sıfır olmak zorunda. Peşin vergiler 193 hs durmalı ve kv tahakkuku ile birlikte 136 hs aktarılmalı idi.

arkadaşlar bişi soracam,
kollektif şirketin ana sözleşmesinde komanditer ve komandite ortak kar ve zarara eşit katılır demektedir. şirket 80.000 tl zarar etti ve zarar ortaklar tarafından karşılandı. bu durumda muhasebe kaydı nasıl yapılır?