Kapanış tasdiki

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
kapnaış tasdiki zorunlumudur.Yapılmaması durumunda cazası nedir? son günü ne zamandır.? tüm yasal defterler için yapılır mı.?

Ynt: Kapanış tasdiki

kapanış tasdiki yaptırmazsanız; olası bir ticari davada yani borç-alacak davasında defterlerinizin ispat yükümlülüğü bulunmaz. Ticari hayatta ilerisi için neyin ne olacağını kestirmek güçtür. Firmaların herhangi bir ticari ilişki sonucunda borç-alacak durumları ihtilafa düşebilir. Burada mahkeme huzurunda defter onayları ve kapanış tasdikinin önemi ortaya çıkar. Ticari kanıt sayılabilmesi için kapanış tasdiki önemlidir.

Çoğu meslektaşımız yaptırmıyor, bunun birçok gerekçesi mevcut. Genelde kapanış tasdiki 31.01. son günü olduğundan; defter kapamaları, dönem sonu işlemlerini ve defterleri yazdırma zahmetleri yüzünden, meslektaşlarımız kapanış tasdiki dönemini (31.01) es geçip, kurumlar vergisi dönemine kadar bu işlemleri yapıyorlar. Ama gerçekten önemli aslında. Masraftan kaçan mükellefleride bu şekilde uyarıp, kapanış tasdikine sevketmek yine bizlere düşüyor.

Ben bütün firmalara yaptırıyorum.

2010 yılı kapanış tasdiki için 31/01/2011 son gün yani doğru mu anladım.

Vuk kanununa göre değil ama TTK için zorunlu, ama çoğu kişi yaptırmıyor bide profesyonel çalışmayan şirketler pek itibar etmiyor.