Kâr Dağıtım Tablosu

• Konbuyu başlatan Serpil YAVUZ
  • Başlangıç tarihi
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Kurumlar vergisi beyanlarını hazırlarken,ekinde bulunan kâr dağıtım tablosununu ekleyip eklememem konusunda tereddüte düştüm.Bu konu ile ilgili son durum nedir?
Hangi kriterlerde isem,göndermem zorunludur.

Ynt: Kâr Dağıtım Tablosu

2008 yılı aktif toplamı 8.903.700,00TL
veya
Net Satışlar Toplamı 19.785.900,00TL ' yi aşarsa bilanço, gelir tablosuna ek olarak, ek mali tablolarıda düzenlemeleri ve bu tablolardan " Kar Dağıtım Tablosu" nuda 2008 yılı Kurumlar Vergisi Beyannemesine eklemeniz gerkemektedir.

Teşekkür ederim çok makbule geçti .Tebliğ /sirküler no.rica etsem mümkünmüdür.?

Kooperatiflerde bu tabloyu düzenlemek zorunlu mudur ?

Bu rakamları geçse bile ?

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
Tebliğ /sirküler no.rica etsem mümkünmüdür.?

Sn.Yavuz 2000 ve 2006 yıllarında yayınlanan tebliğlerde bu beyan tutarları açıklandı ve bundan sonraki yıllarda yeniden değerleme oranında değerlerin artırılacağı belirtildi. Hesaplar buna göre yapılıyor.

10 seri numaralı Muhasebe Uygulamaları Genel Tebliğinde,

3- Parasal Hadler

Bu tebliğde yer alan parasal hadler, takip eden yıllarda Bakanlığımızca ayrıca bir belirleme yapılmadığı takdirde, her yıl bir önceki yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacaktır.

Dolayısıyla ek mali tabloları düzenleme hadleri %12 (2008) yeniden değerleme oranı uygulanmak suretiyle hesaplama yapılmıştır.

Kar dağıtımına karar verilmemiş olması halindede kar dağeıtım tablosu düzenlemek zorunluluğu varmı?

Beyana ekleme sınırını geçti iseniz vermelisiniz. Kar dağıtım kısmına kadar doldurur sonrasını boş bırakırsınız.