Karavan ve Tabi Olunan Vergiler

Merhaba,
Sade bir vatandas olarak (ticaretle ugrasmayan) 12m3 panelvan bir aracı alip motorkaravan haline getirmek istiyorum.( Fiat Ducato 2.8 JTD ya da Peugot Boxer 350 HDI, vb )
sorularim :
1-) sade bir vatandas olarak boyle bir hakkim var mi ? eğer OK ise ;
2-) bayiden sifir bir arac aldigimda tabi olacagim vergiler ve oranlari
3-) 5 yillik eski bir arac alirsam OTV farki (%84-%4) odemekten muaf olacakmiyim.

not: proje cizdirip ruhsat degisikligi ve masraflari kastetmiyorum.
Oguz

67 kisinin sorularimi okudugunu ancak kimsenin cevap yazmadigini goruyorum.
Hic olmazsa yönlendirme yapabileceginiz kanun/yönetmelik varsa bilmek isterim.
Oguz

merhaba teos,

ismmmo'nun düzenlediği son GV seminerinde buna benzer bir soru hatırlıyorum. veysi seviğ tarafından cevaplanmıştı.
minibüs alımlarında uygulanan vergi ve maliyenin görüşünün net olarak ticari araç olarak değerlendirdiği... gezme amaçlı alsanız bile... vergi mükellefiyetliği sözkonusu.
veysi seviğ, İTO'nun mali danışmanıymış. küçük bir polemik yaşanmasıyla da günde 40 kişi geliyor bu konuyla ilgili diye bir açıklama yapmıştı...
semineri ben web sitesindeki TV den izledim-dinledim.
Bu konuda İTO yu ya da vergi dairesiyle iletişime geçmenizi öneririm.

ÖTV indirimi ise hatırladığım kadarıyla geçici bir dönem uygulandı. şu an uygulanmadığını sanıyorum. bunu da en kısa yoldan, ticari araç satan bir bayiden öğrenmeniz mümkün.

Meslektaşlar olarak şu an yoğun bir dönem yaşıyoruz ve mevzuatı takip etmek, araştırmak bayağı zaman gerektirdiğinden yaşadığınız durumu anlayışla karşılamanız gerekir.

Kolaylıklar dileğiyle,

Bilgiler icin cok tesekkurler. degerli vaktinizi aldim. ozur dilerim.
Oguz