Kargo Şirketleri Aracılığıyla Gönderilen Tahsilatlı Satışların Muhasebe Kaydı

Merhabalar, koznetik ürünleri satan bir firmamız internet üzerinden satışlarını yapmakta ve kargo aracılığıyla ürünleri göndermektedir. satılan ürünlerin bedelleri ürün teslim edildiğinde kargo şirketlerine ödenmekte, kargo şirketi ise 3 iş günü içinde firmanın banka hesabına tahsil ettiği tutarları aktarmaktadır. Bu işlemlere ilişkin muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır, bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. İyi çalışmalar.

Merhaba arkadaşımızın sordu soruyu bende merak ediyorum, sattığımız ürünleri kargo ile gönderiyoruz, malın maliyeti mi yoksa gider hesabı mı olacak ? birde e-fatura mükellefi isteğe bağlı olarak, e-irsaliye zorunlu mu ?

Müşteriye fatura kestiğiniz zaman 120.Müşteri hesabına kayıt edip kargo müşteriye ürünü teslim edip tahsilatı yaptığında buradaki bakiyeyi 120.Kargo veya 127.Kargo hesaplarına virmanlayabilirsiniz. (Bunlar tür olarak ticari alacak, dolayısı ile 136 hesapta göstermeniz finansal analizleri etkileyebilir)

Kargo firmasının ayrıca sizde 320 bakiyesi de bulunmaktadır, ama eğer ödeme yaparken netleme yapmıyorsanız virman yapmanızı tavsiye etmem. Bunlar türleri gereği farklı alacak / borçlar , ayrı takip etmek daha doğru olacaktır (muhtemelen aranızda bir sözleşme vardır ve bu 2 farklı hizmetin ayrı şartları bulunmaktadır)

Merhaba arkadaşımızın sordu soruyu bende merak ediyorum, sattığımız ürünleri kargo ile gönderiyoruz, malın maliyeti mi yoksa gider hesabı mı olacak ? birde e-fatura mükellefi isteğe bağlı olarak, e-irsaliye zorunlu mu ?

Aldığın / ürettiğin malı depona getirmek için yaptığın kargo malın maliyetine girer.

Depondan alıcıya / müşteriye göndermek için yaptığın kargo ise 760 hesaba gider. (Pazarlama, Satış, Dağıtım)

Aldığın / ürettiğin malı depona getirmek için yaptığın kargo malın maliyetine girer.

Depondan alıcıya / müşteriye göndermek için yaptığın kargo ise 760 hesaba gider. (Pazarlama, Satış, Dağıtım)
cevaplarınız için çok teşekkür ederim.