Kasa Şişmiş

MERHABALAR

BEN 2 AY EVVEL BİR LİMİTED ŞİRKETTE İŞE BAŞLADIM. MİZANA BAKTIĞIMDA KASANIN ÇOK FAZLA ŞİŞMİŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM VE MALİ MÜŞAVİRİMİZE DÖNDÜM. VE ALDIĞIM YANIT ŞUYDU : BU ÇOK NORMAL BİŞEY ÇALIŞAN İŞLETMENİN KASASINDA ŞİŞKİNLİK OLUR SEN KAFANI YORMA !!!
BU NE DEMEK YA SEN KAFANI YORMA. ŞİMDİ SİZLERE SORUM ŞU OLACAK
- BU KASA ŞİŞKİNLİĞİNİ OLASI NEDENLERİNİ ARAŞTIRDIM ANCAK TAM BİR SONUCA ULAŞAMADIM. SİZCE BUNUN NEDENİ VEYA NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
- AYRICA U NEDENLERİ TESBİT ETTİĞİMİZ VARSAYIMI ALTINDA KASA ŞİŞKİNLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

VERECEĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Aynı olay benim bir şirketimdede oldu

Bunun sebebi ücretlerin düşük gösterilerek kasadan fazla ödeme yapılması gerçekte kasada bu paranın olmadığıdır.Birde gittiği yerlerde bahşiş vs. gibi faturasız belgesiz harcamaları olduğundan oluşmuştur.
Halbuki şirkette asgari ücretli çalışanı yok ve SSK ya asgari ücretli değide
600,-YTL net ücret görünen birine aslında 1000,-YTL ücret ödenmekte ve ikramiye ödemesi SSK bildirilmemekte kasadan çıkmakta
Mal alım ve satımında kayıt dışılık hiç yoktur.

Sayın Ekici buna cevap verir sanırım bende kendisine sordum zaten
(ne yapabilirim diye)

Sayın mustafauzumcu,

KASA HESABINDA YÜKSEK MİKTARLARDA NAKİT PARA GÖZÜKMESİ;
Yaygın olarak karşılaşılan cezalı tarhiyata konu vergi denetim risklerinden birisidir.Kasa hesabında görülen paranın işletmenin günlük iş ve işlem hacmi ile orantılı olması gerekir.Bu nedenle kasa mevcutlarının ödeme günleri dışında yüksek tutarları içermesi iki temel olasılığa işaret eder;

1- Muhtelif belgesiz giderlerin varlığı
2- Ortaklarca kasadan para çekilmesidir.

Sayın Sinangil,

Değerli arkadaşlar, bu sorunlarla kısmende olsa benimde başım dertte tabi küçük yerde olmamızdanmıdır nedir bilmiyorum ama şimdilik bulunduğum yerde bizden başka (denetim elemanları dahil) kafa yoranda yok bu konuya.

Birçok benzer sıkıntının nedeni, sitem sondan başa işliyor daha doğrusu işetilmeye çalışılıyor bu nedenle bizde aynı şekilde önce bir sonuç hayal edip o sonuca göre rakamları yerine oturtmaya çalışıyoruz.Buda bütün enerjimizin çoğunu boş yere tüketiyor.

"Kasa Şişkinliği" konusuna dönersek.Bunun nedenini hepimiz biliyoruz.Kısaca ve kabaca ama doğru bir ifadeyle "kayıtdışı işlemler".

Kayıtdışı işlem çok çeşitli olduğundan ve malesef tamamı bizim müşterilerimizin iradesi dahilinde gerçekleşmediğinden işletme sahiplerini yönlendirme çabalarımızda yeterli sonuç vermiyor.Ya da kıyasıya ve bilinçsiz bir rekabetin hüküm sürdüğü piyasada müşterinin canı çıkıyor.Zira vergi artık bir maliyet unsuru gibi addedilmiş.KDV Tevkifatlarının yaygınlaştırılmasının bir nedenide bu ama yöntem aynı yöntem dürüst mükellefi haksız rekabete boğduracak yöntem.Kötü niyatliler yüksek kırımla aldıkları ihalelerden ya malzemeden çalarak yada SMİY belgelerle KDV'ni kar'a dönüştürerek kazanabilmekte ama diğerleri bu fiyatlara inememektedir.Bir örnek brüt karı %10 civarında olan akaryakıtta Belediye ve resmi kurumların ihalelerinde %8'in üzerinde kırımlarla ihale alındığını görüyoruz.
...
Eğer kasada normalin çok üzerinde nakit görünüyorsa (görünüyorsa kelimesi dahi rahatsız ediyor ama öyle, yani gerçekte bu para yok) bu şişkinliği (ciğerleri su toplamış hastanın kazara ölmemesi için) şimdilik iki açıdan dikkatle izlemeli ve bu açılardan müşteriyi başına gelebilecekler konusunda bilgilendirmeliyiz gerisi bizim sorunumuz değildir diye düşünüyorum.Bizim sorunumuz olmamalı diye düşünüyorum aksi halde o meslek mensubu-müşteri ilişkisi bir yerde kopar yada ipler hep müşterinin elinde olur.

Bu iki hususun birisi, kasasında fazla para olan işletmelerin Kredi kullanmış ve Finansman gideri kayıtlamış olmamaları, diğeri ise dağıtılmamış Geçmiş Yıllar karları bulunmaması.

Bu ikisi dışında da alım-gider ve satımların belgesiz yapıldığı yönünden derinlemesine bir inceleme lüzumu hissedilebilir tabi ki.

Bunlardan ilki olursa işletme sahiplerinin özel işleri için ihtiyaç duydukları kredileri işletme üzerinden kullanıp faiz giderlerinide işletmeye malederek dönem karını düşük hesapladıkları ileri sürülebilir.

İkinci durumda ise Kar dağıtı üzerinden Gelir Vergisi Tevkifatı yapmamak için geçmiş yıllar karlarının dağıtıldığı fakat beyan edilmediği ileri sürülebilir, yani "Örtülü Kazanç Dağıtımı"ndan bahsedilebilir diye düşünüyorum.

Son günlerde bu sayfalarda şişik kasa, şişik cari hesap problemleri için çözüm talep eden topikler var. Burdan bu tip sorunlara cevap yazmak ne kadar kayıt içidir ve meslek etiğine sığar bilmiyorum. Açıkça kayıt dışıyım diye bağırıyor bu hesaplar görüleceği üzere.

Fakat, malesef bu problemlere hesabın özüne göre (risk derecesi değişen kimi az kimi çok) çözümler bulunmaktadır.

AMA

Ben derimki,

Bu tip problemlere buradan çözüm yazmayalım. Ama mesleğimizin cilvesi olarak çözüm de bulmamız gereken problemler olduğu için bu çözümleri "of the record" konuşalım.

kapsam alanı

"of the record" sözünün ne olduğunu anlayamadım ama forumların amacının meslekle ilgili problemlere ışık tutmaksa buna bir kapsam konularak belli bir kitleye özelleştirilmesine karşıyım -bir şey zararlıysa herzaman zararlıdır yoksa belli bir kitleyemi yararlıdır- zaten kurallara uygun olmayan mesajlar forum yöneticileri tarafından denetlenmektedir.Mesleğin gerçekleri gözardı edilerek görüşülmesi herhalde bir kitapçıdan alacağınız muhasebe kitabı bilgisinden öteye geçmez sanırım.

sayın hdeğirmenci

bir örnek vereyim.

mesela muhasebesini yaptıgınız şirketin patronu, oğlu, kızı, karısı, gelip gelip kasadan para alıyorlar ve şirket için harcamıyorlar. Ve bu para şirketin parası dediğinizde o para bizim paramız diyorlar. Dolayısıyla kasa gün ve gün şişiyor.

Siz de patronun gayrifaal bir diğer şirketini ilmuhaber bastırarak satın alıyor ve peyderpey ortak cari hesaba boşalttığınız şişik kasadan parasını ödüyorsunuz.

Bu hangi meslek mensubunun içine sinen bir uygulamadır. Kasada birikmiş 500 milyar netözkaynağı 5 milyar olan şirketi 500 milyara satın alıyorsunuz ve şişiği eritiyorsunuz.

Bu tip onlarca yöntem bulunabilir ama içime sinmediği için of the record konuşalım demiştim. fakat bence hiç konuşmayalım aramızda genç stajer arkadaşlar filan var. :D :D :D :twisted:

sn butterfly

Birçok kişinin profilinde ne gerçek ismine nede irtibat adresine rastlamadım.Eğer istenirse iletişim adresleri açıkça yazılıp kişiler yönlendirme yapılabilir.Üye sayısı gözönünde tutulursa akılcıda değil herhalde.Durum böyleyken buranın haricinde sorunlara çözüm bulmak için yapılan bir platformada rastlamadım.Muhasebeciler odalarınınki dahil kimselerde oralara yazmıyor.Bence kapsam daraltma yerine en doğru çözümleri yazalım.Neticede ben burada bir fikir cimnastiği görüyorum.(Brain Storm) Stajyer düzeyindeki kişilerinde buradaki çözümleri çalıştığı firmada uygulayacak yetkide olduğunu sanmıyorum.Uygulatıyorlarsa bence o da firma sahibinin tasarrufundadır.

butterfly effect' Alıntı:
Bu tip onlarca yöntem bulunabilir ama içime sinmediği için of the record konuşalım demiştim. fakat bence hiç konuşmayalım aramızda genç stajer arkadaşlar filan var. :D :D :D :twisted:
uygulamayı öğrenme açısından bakıyorum örnek alınır alınmaz bu ayrı fakat uygulamayı bilmek benim gibi genç stajyerlere bir çok şey katacaktır neyin ne olduğunu bilmezsek engelleyemeyiz de tesmer uzaktan eğitim cd leri ile gerçi bizi tam donanımlı yapıyor ama bunları anlatmıyor, bilmezsek farklı amaçlara alet oluruz bilirsek en azından bilerek alet oluruz yada olmayız ama bilmek bilmemekten daha iyidir

hdegirmenci' Alıntı:
sn butterfly

Neticede ben burada bir fikir cimnastiği görüyorum.(Brain Storm) Stajyer düzeyindeki kişilerinde buradaki çözümleri çalıştığı firmada uygulayacak yetkide olduğunu sanmıyorum.Uygulatıyorlarsa bence o da firma sahibinin tasarrufundadır.

kesinlikle haklısınız. mesleğimiz beyin fırtınası yani münazaralar ile sonuca ulaştırır. (yapılan bir işi çok iyi bilsemde tekrar insanlarla tartışırım bu şekilde doğru yaptığıma inadığım birçok işten döndüm.)

burda amacım beyin fırtınası yaratmaktı. ama 2 cevap geldi.

Fakat bu topiğin altında münaralardan öte spesifik sorunlara çözümler bulup. Diğer topiğinde münazara yapmalıyız. Yani vergi topiği çözüm buldurmalı, diğer topikler sohbet ortamı yaratmalı.

Bir laf vardır;

"Ne kadar anlaşılıyorsanız o kadar biliyorsunuzdur".
Bu açıdan bu tür, istişare edilmesinde yarar olan güncel sorunlarda antremanlı olmak eminim bu sorunların aşılması ile ilgili müşteri ile yapılacak ikna görüşmelerinde ciddi mesafeler aldıracaktır.Bizde oluyor.

Diğer yandan bu tür forumların izleyicisi yazanlardan çok fazla buradan dahi bazı müşteriler bilgilenmiş olacaktır.