fonradar

Kasım 2006 Kdv

beyza

Katkı Sunan Üye
2006 yılına ait kasım kdv beyannamesinde satış yaptığım bi faturayı 12600 + kdv den kesmişim fakat muhasebeye 1260 + KDV olarak girip kasım kdv beyanında da bu şekilde beyan etmişim. Bu durumu şimdi fark ettim. Defterlerimi de döktüm. Ne yapmam gerekir.

Ynt: Kasım 2006 Kdv

arada 11.340 ytl eksik gelir/kurum beyanı var.dolayısıyla kdv dende eksik beyan var.
bence en doğru yol,
**2006/11 dönem kdv ye düzeltme yapın.diğer beyannameleri devreden kdvden dolayı,etkiliyorsa tabi onlarıda düzeltmelisiniz.
** 2006/4.dönem geçici
** 2006 gelir/kurum beyanı düzeltmesi yapmalısınız.
** vergi levhasındaki rakamlarıda değiştirmelisiniz.

çok geç farketmişsiniz,

düzeltme dilekçeninizi olabildiğince ayrıntıntılı ve inandırıcı tutmamızı tavsiye ediyorum nitekim inceleme için müsait bir konu ve aktif büyüklüğünüze görede yeterli bir meblağ diyebilirim.

sn NİSAN123'e ek olarak;

eğer beyannameleriniz elktornik ortamda gönderme zorunluluğunuz varsa 2006 gelir/kurum beyanı düzeltmesinı internetten diğerlerini elden vermelisiniz.kolay gelsin.

M.Gür ' Alıntı:
çok geç farketmişsiniz,

düzeltme dilekçeninizi olabildiğince ayrıntıntılı ve inandırıcı tutmamızı tavsiye ediyorum nitekim inceleme için müsait bir konu ve aktif büyüklüğünüze görede yeterli bir meblağ diyebilirim.

Hiç kimse hiç birşey için tabiki garanti veremez. ama arkadaşın olayında hesap hatasından dolayı,eksik tahakkuk yapılmıştır. durum fark edilerek,gerekli düzeltmelerin yapılması yoluna gidilecektir.
Ben burada incelemelik bir konu göremiyorum.her vergi mükellefinin yaşayabileceği bir durum.
fakat vergi ziyaı cezası uygulanır kanaatindeyim.

NİSAN123 ' Alıntı:
[
Hiç kimse hiç birşey için tabiki garanti veremez. ama arkadaşın olayında hesap hatasından dolayı,eksik tahakkuk yapılmıştır. durum fark edilerek,gerekli düzeltmelerin yapılması yoluna gidilecektir.
Ben burada incelemelik bir konu göremiyorum.her vergi mükellefinin yaşayabileceği bir durum.
fakat vergi ziyaı cezası uygulanır kanaatindeyim.

demek isteğimin yanlış anladınız bu bir inceleme konusudur demiyorum ama vergi dairesi genelde bu tür hatalardan yola çıkarak işverenleri inceliyorlar bu benim başıma geldi.

slm.

keşke kestiğiniz değilde aldıgınız fatura olsaydı. ama burda gelirinizi eksik bildirdiğinizden dolayı düzeltme vermek durumundasınız. ama gelir artırıcı bir işlem yaptığınız için inceleme istenmez diye düşünüyorum. çünkü vergi dairesinin lehine bir işlem var. tam tersi olsaydı o zaman işiniz daha kötüydü.