fonradar

Kdv Beyannamesi

öncelikle herkese kolay gelsin
bi sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim.

KDV BEYANNAMESİNDE ;
Teslim Ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (Kümilatif)
Yazan alana Ocak ayı kdv matrahını yani 391 in matrahını yazmak gerekiyor sanırım
Şubat ayındada Ocak matrah toplamı + Şubat Matrah Toplamı yazmam gerekiyoru değilmi ?
Ben şimdiye kadar yani önceki yıllarda bu alanı hep boş bıraktım
Sizce bi sakıncası olurmu ?

Ynt: Kdv Beyannamesi

Sıkıntı yaşamamanız için doldurmanızı tavsiye ederim. Söylediğiniz şekilde doldurmanız uygundur.

öncelikle merhaba ve kolay gelsin

sakıncası olumu kısmıyla başlayalım evet olur yazmalısınız.

ve daha sonra kümülatif toplama 391 değil 600 satışların matrahı yazacak ve şubat ise ocak +şubat olmalı

örnek
ocak : 600 1000 x % 8 =80.00 ocak kümülatif toplamı:2000
1000 x %18=180.00 +
şubat:600 şubat 600 top=şubat kümf.top

iyiçalışmalar

teşekkür ederim kenan bey ama ben şimdiye kadar o bölümü hep boş bıraktım.
onun bi sakıncası olurmu acaba ilerde geçen yıllar için bi prüz çıkarmı ?
böyle bi olayla karşılaşan oldumu acaba ?
yanlış anladınız galiba 391 in matrahı nı diye yazdım 391 in toplamı yazmadımki sanırım yanlış okudunuz 391 in matrahıda 600 dür tabi
İlginiz için teşekkür ederim kolay gelsin

sizin gibi yazmayanlar var, bugüne kadar sorun yaşadıklarını duymadım, ama yazmak gerekiyor tabi.

Kümilatif matrahı yazmak en doğrusudur. Aylar itibariyle yazılmaması belki bir sorun teşkil etmeyebilir. Ancak, aralık sonu kümülatif matrah ile kurumlar vergisi matrahının doğruluğu tutması sanırım burdan kontrol ediliyor. İnceleme olursa üzülmeyin..

Kümülatif matrahın mutlaka yazılması gerekiyor.

Geçici vergi dönemlerinde de karşılıklı kontrol yapılması iyi olur.
Uyumsuzluk var diye yazı ile bilgi istenip ,incelemeye girebilirsiniz.

siz yinede arkadaşın yazdığı gibi 600 lü hesapların genel toplamını yazın %0 lı satışları 391 den göremeyebilirsiniz.

Merhaba

Mantık olarak eğer bir matrah varsa kümülatifide vardır

Onun için her ay sonunda 6'lı hesapların mizanında ( fatura kesilenler) beyannamedeki 391 in karsısında duran matrah kısmı tutturulmalıdır

Arkadaşlarında dediği gibi geçici vergi döneminde 6'lı hesapların( fatura kesilenler) toplamı ılk 3 ayın kdv beyannamesindeki rakamların toplamı olması gerekiyor ondan az olamaz olursa kayıtları tekrar gözden geçirmek gereklidir

Saygılarımla