zirve

Kdv Beyannamesinin Geç Verilmesi Hk.

Üyelik
20 Kas 2006
Mesajlar
18
İyi akşamlar arkadaşlar.. Kdv beyannamesinin geç verilmesi halinde (ödeme çıkmıyor,devrediyor),ceza kesilir mi? kesilirse de bu ceza tutarı ne kadar olur? Ne yapmam gerek böyle bir durumda? Yardımcı olursanız sevinirim.
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Kdv Beyannamesinin Geç Verilmesi Hk.

maalesef ceza kesilir.

VUK mükerrer 355 madde,
Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır.

tutarları:

1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında (1.490.-YTL) lira,

2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında (680.-YTL) [3] lira,

3. Yukarıdaki bentlerde yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında (320.-YTL) lira,

özel usulsüzlük cezası kesilir.



** pişmanlıkla verdiyseniz, ayrıca usulsüzlük uygulanmaz.

ceza size tebliğ edildikden sonra,yasal süresi içinde;
1-vergi mahkemesine gitmek,
2-cezayı ödemek
şıklar arasında tercihinizi yapacaksınız.
 

Benzer konular

Üst