fonradar

Kdv Gek.6.Sorunu

Merhaba,

Kdv iadesi konusunda yeniyim Gek.06 sorunu karşıma çıktı.2.alt mükellefin beyan tutarsızlığı var bu sorunu nasıl çözebilirim,cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba
Sizin için alış,karşı taraf için satış olduğunu düşünürseniz,karşı taraf kdv beyanında büyük ihtimalle ya bu satışı bildirmemiş,satış matrahı az gösterilmiş, ya da farklı bir satırda bildirmiş,vergi dairesi kontrolde farkedememiş.
Karşı tarafın kdv beyanına ulaşmaya çalışın.Hatta karşı tarafın direk müşaviriyle irtibata geçmeye çalışın.En azından aynı dili konuşursunuz.

Merhaba,

2. Alt mükellefte ilgili uyumsuzluğu mal/hizmet temin ettiğiniz mükellef kendi alt mükellefi ile olan beyan sorununu yaşadığından sizin yapabilecek bir işleminiz bulunmuyor. Yalnızca kendi aralarındaki düzeltme ile çözebilirler.

Eğer kdv iade talebiniz nakit ise daire sizin mal/hizmet temininde bulunduğunuz mükellef için muavin hesap ve ödeme belgeleri talep edecektir. Talebiniz mahsup kapsamında ise ödeme belgesi talep etmeyecektir.

Merhaba
Sizin için alış,karşı taraf için satış olduğunu düşünürseniz,karşı taraf kdv beyanında büyük ihtimalle ya bu satışı bildirmemiş,satış matrahı az gösterilmiş, ya da farklı bir satırda bildirmiş,vergi dairesi kontrolde farkedememiş.
Karşı tarafın kdv beyanına ulaşmaya çalışın.Hatta karşı tarafın direk müşaviriyle irtibata geçmeye çalışın.En azından aynı dili konuşursunuz.
Tahsin bey bilgi için teşekkür ederim,karşı tarafın beyanına ulaşamıyorum başka ne yapmam gerekiyor.

Merhaba,

2. Alt mükellefte ilgili uyumsuzluğu mal/hizmet temin ettiğiniz mükellef kendi alt mükellefi ile olan beyan sorununu yaşadığından sizin yapabilecek bir işleminiz bulunmuyor. Yalnızca kendi aralarındaki düzeltme ile çözebilirler.

Eğer kdv iade talebiniz nakit ise daire sizin mal/hizmet temininde bulunduğunuz mükellef için muavin hesap ve ödeme belgeleri talep edecektir. Talebiniz mahsup kapsamında ise ödeme belgesi talep etmeyecektir.
merhaba,

cevabınız için teşekkür ederim.Talebim mahsup benim mükellefim karşı firmaya ulaşamıyor.Bu durumda nasıl çözebilirim.

Pardon, 2.alt firma derken,,altın altından bahsediyoruz yani.
O zaman murateas arkadaşın bahsettiği gibi, sizin çokta yapacak birşeyiniz yok maalesef.Çok şüphelendiğiniz bir fatura ise,baktınız sonuca gidemiyoruz,bu kdv'yi iadelerden geri çekin.Bu da bir yöntem

Şİmdi soruları yazayım size.
Fatura üzerinde telefon numarası var mı?Siz ulaşmaya çalışın.
Kaç paralık faturadan bahsediyoruz, bu faturanın ödemesi nasıl yapıldı?
İhracatla ilgili mal alım faturası mıdır,yoksa gider faturası mıdır?
Bu kdv'yi iadelerden geri çekmekte mümkün.Bu durumda kdv beyanları nasıl bir şekil alacak.Hangi ayın ihracatı,hangi ayın faturası?
Sonuca ulaşabilmeniz için bunları cevaplandırmanız lazım.
Çok takılırsanız özelden yazın bana..
Tahsin bey,2.mükellef olduğu için ben ulaşamıyorum,benim 1.mükellefimde ulaşamıyor.
ben mükellefime ödemeleri banka yoluyla yapıyorum.

Merhaba,

Kdv iadesi konusunda yeniyim Gek.06 sorunu karşıma çıktı.2.alt mükellefin beyan tutarsızlığı var bu sorunu nasıl çözebilirim,cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Bu hatayı biz de çokça alıyoruz. Bu konuda yapabileceğiniz yukarıda da değinildiği gibi cari hesap ve ödeme dekontlarını kaşe imza ile vergi dairesine ibraz ediyoruz.​

Bilginiz olsun...​