Kdv İade de Müşteri Borçlarına Mahsup

Üyelik
3 Kas 2007
Mesajlar
823
Slm Kolay Gelsin
Uzun zamandır iade işlemleri yapmadım en son haliyle halen kdv iade alacağı olan firma nın müşterisi olan firmaların vergi ve ssk borçlarına mahsup işlemi devam ediyormu?
Teşekkürler
 
Üyelik
3 Ara 2007
Mesajlar
29
Konum
istanbul
Ynt: Kdv İade de Müşteri borçlarına mahsup

04 Ocak 2008 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 26746 sayılı Seri No 107 sayılı KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ ile 84 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde : 2.1.2. Tebliğin (I/1.1.1.1) ve (I/1.1.1.3) bölümlerinde yer alan "..., ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldıkları mükelleflerin ..." ibareleri ile (I/1.1.1.2) bölümünde yer alan "..., ortaklarının ya da mal veya hizmet satın aldıkları mükelleflerin ..." ibaresi, "..., adi, kollektif ve komandit şirketlerde ortaklık payı ile orantılı olmak üzere ortakların (komandit şirketlerde sadece komandite ortakların)..." şeklinde değiştirilmiştir.

Bu demektir ,Artık; -Mal ve hizmet alınan firmaların vergi ve ssk borçlarına ,ithalde alınan vergilere, -İhracatçı firmaların imalatçı firmalarının vergi ve ssk borçlarına ve ithalde alınan vergilerine mahsup imkanı kalmamıştır....

22 Ekim 2008 tarihli Resmi Gazete?de yayımlanan ?Sosyal Güvenlik Prim Borçlarının KDV İade Alacağından Mahsup Edilmesi Suretiyle Ödenmesi Hakkında Tebliğ'de ise ;katma değer vergisi iade hakkı sahibinin;
- kendisinin,
- mal veya hizmet satın aldığı ya da
- iştirak veya ortaklık ilişkisi içinde bulunduğu işverenlerin
prim borçları için de mahsup talep edebileceği hükmü yer almaktadır


Saygılarımla
 
Üyelik
3 Kas 2007
Mesajlar
823
Ynt: Kdv İade de Müşteri borçlarına mahsup

Yani bir ara kalktı fakat tekrar devam ediyor mu demek
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Kdv İade de Müşteri borçlarına mahsup

Mükelleflerin katma değer vergisi iadelerini; kendilerinin, ortaklarının veya mal ya da hizmet satın aldıkları mükelleflerin vergi ve/veya ssk prim borçlarına mahsup imkanı 107 nolu tebliğ ile kalktı. 5510 sayılı yasa prim borcunun mahsubuna izin veriyor ancak 107 nolu tebliğ izin vermiyor. 5510 da yeni bir tebliğ ile yasadaki izinden anlamamız gerekeni anlattı. Maliyenin görüşünü savundu.

Sözün özü mahsup imkanı yok.
 
Üyelik
7 Ocak 2009
Mesajlar
70
Ynt: Kdv İade de Müşteri Borçlarına Mahsup

mal alış verişinde bulunduğunuz mükelleflerin sgk prim borcuna mahsup olayı 107 nolu tebliğ ile kalktı. Bunun dışında sgk nın yayımladığı genelgede de maliye bakanlığına atıfta bulunduğu için mahsup imkanı bulunmamaktadır.
 
Üst