KDV İade İstemek

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
52
11. ayda gümrükte 10.000.-YTL KDV ödeyerek ithal ettiğimiz bir malı aynı ay istisna kapsamında bir devlet kurumuna KDV siz sattık. Yine bu ay yüksek tutarda devreden kDV miz çıkıyor, bu nedenle gümrükte ödediğimiz bu KDV yi yüklenilen satırına yazarak iade isteyebilir miyiz?
KDV. mizi elektronik ortamda gönderiyoruz, iade isteyip ekinde iadeye ilişkin vermemiz gereken dökümanları 20 sinde vermez isek eki eksik vermekten ceza kesermi Vergi Dairesi?
Teşekkürler..
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
362
Sayın zirve,

Bugün ayın 21 i, cevap vermekte geç kaldık biraz ama.

Satışın istisna olduğunu düzenleyen madde KDV Kanununun 17. maddesinde yer alıyorsa

Bunlarla ilgili olan yüklenilen KDV yi iade alamayacağınız gibi, söz konusu mala ilişkin olarak daha önce indirim konusu yaptığınız KDV yi ( 10.000 YTL ) satış yaptığınız ayda ilave KDV yaparak diğer tarafta malın maliyetine eklemelisiniz.

Eğer bahsettiğiniz istisna KDV Kanununun 11 ila 15. maddeleri arasında yer alıyorsa yüklendiğiniz KDV yi indirim konusu yapmanız eğer yapamazsanız da iade almanız mümkün.

Verilmesi gereken evrakları geç verdiğiniz taktirde herhangi bir ceza gelmez ( Beyannameyi zamanında vermek kaydıyla ) Çünkü kanunlarda açıkça suç sayılmayan ve cezası belirtilmeyen bir husus için ceza kesilemez.
 
Üst