Kdv iade mahsup alındıları

cetvel

Tanınmış Üye
arkadaşlar kdv iade alacağımızı 107 nolu kdv genel tebliği gereği verg sgk ve ithalde alınan vergilere mahsup işlemini yapıyoruz.mahsup alındıları vergi dairesi muhasebe servisine ulaştıktan sonra iade dosyalarından tek tek mahsupları aramak durumunda kalıyoruz. siz bu işe bir çare buldunuzmu . ikinci husus ise bu mahsup alındılarını ben niye arayayım memurun kendisinin vermesi gerekmez mi.

Ynt: Kdv iade mahsup alındıları

Mükellefimin bağlı olduğu dairede memur kendisi veriyor. Ben sadece vergi numarasını söylüyorum.

bunun yasal dayanağı varmıdır ogün bey. birde her mahsubu bu şekilde takip ediyorsunuz değilmi.

Evet bu şekilde takip ediyorum, uygulamanın bir dayanağı olduğunu sanmıyorum.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Evet bu şekilde takip ediyorum, uygulamanın bir dayanağı olduğunu sanmıyorum.

Arkadaşım aynı durum benimde başımı ağrıtıyor. Büroda mahsup ve iadeler ile ben ilgileniyorum. Yaptığımız mahsupları her yıl yıl sonuna kadar takip ediyoruz. Gidiyoruz, şuraya bak diyorlar 1500 tane mahsup alındısı içinmden arıyoruz, bulamıyoruz çoğunu da .
Vergi dairesi bunları posta ile bize yollasa çok iyi olur kanaatindeyim ama yapmıyor.

Zamanında ne kadar uğraşırdık, memurlar da uğraşırdı, şimdi elektronik devre girdik, memurların işleri azaldı fakat iş yükünü maliye nedense bizlere mali müşavirlere aktardı.
İşlerimizi kolaylaştırmak yerine habire zorlaştırıyorlar.
Bu yüzden bu hususta bir şey yapmaları benim için gerçekten süpriz olur.

Gelir idaresinin alt yapısı bu yöntemi çok rahatlıkla halledebilir. örneğin beyanname göndermek için verilen şifre ile mahsubu yapılan işlemin dekont tarzı internetten alınması sağlanabilir.

2-birde verilen bu şifre ile örneğin mayıs kdv iade alacağından ne kadarını mahsup yapmışım ne kadarı içeride bekliyor sorgulanabilse en azından vergi dairesi ile kdv iade alacakları konusunda mutabakat sağlamakta kolaylık yaşarız. eğer bir yanlış işlem var ise gerek kdv iade servisi gerekse mali müşavirler uyumsuzluğu giderme yolunu çok geç olmadan halledebilir.

cetvel ' Alıntı:
Gelir idaresinin alt yapısı bu yöntemi çok rahatlıkla halledebilir. örneğin beyanname göndermek için verilen şifre ile mahsubu yapılan işlemin dekont tarzı internetten alınması sağlanabilir.

2-birde verilen bu şifre ile örneğin mayıs kdv iade alacağından ne kadarını mahsup yapmışım ne kadarı içeride bekliyor sorgulanabilse en azından vergi dairesi ile kdv iade alacakları konusunda mutabakat sağlamakta kolaylık yaşarız. eğer bir yanlış işlem var ise gerek kdv iade servisi gerekse mali müşavirler uyumsuzluğu giderme yolunu çok geç olmadan halledebilir.

Yazdıklarına katılmamak elde değil fakat böyle bir uygulamaya gidileceğini sanmıyorum. Gidiyoruz, vergi dairesinden iademizin ne kadar kısmı mahsup edilmiş bunu bile zor öğreniyoruz.
Bu yüzden sıkı takip gerekiyor, bir tanesini atlasan, mükellefin vergisi cezai duruma düşer.

Ben Emanetteki paradan mahsup yapılması için her ay dilekçe veriyorum numara aldıktan sonra dilekçeyi muhasebe servisine bırakıyorum ... Her ayda ne kadar para kaldığını öğreniyorum içerde.

Ayrıca alındılarda mükellefe posta kanalıyla gidiyor ertesi ayın faturalarının içinden çıkıyor...

Yer : sivas.

bugüne kadar bana posta ile hiç bir alındı gelmedi.birde kdv iade servisindeki memurdan ne kadar kdv iade kalmış vb. gibi detayları sözle sorduğumda öğreniyorum bir problem yok.asıl mesele gelir idaresinin alt yapısı müsait memura sormadan bilgisayar ekranından görebilmelisin.

cetvel ' Alıntı:
bugüne kadar bana posta ile hiç bir alındı gelmedi.birde kdv iade servisindeki memurdan ne kadar kdv iade kalmış vb. gibi detayları sözle sorduğumda öğreniyorum bir problem yok.asıl mesele gelir idaresinin alt yapısı müsait memura sormadan bilgisayar ekranından görebilmelisin.

Deveye sormuşlar. "Neren eğri?"
Deve cevap vermiş; "Nerem doğru ki?" :))

Fazla söze hacet yok :)

bizde kendimiz arayıp bulmuyoruz alındıları,ancak alana kadar da daireyi yol ediyorum.gidiyorum memura şimdi çok karışık ayarliim yarın gel,yarın olur memur unutur..
bazen de ben unuturum alındılar araya gider:)

Vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişiyor bu durum. Dosyada yüzlerce mahsup alındısı var. Memur aynı anda işini yetiştirmeye çalışırken bir yandanda gelenlerin makbuzlarını dağıtmaya üşeniyor. Bu nedenle dosyayı veriyor, buyrun bulun diyor. Bu kadar basit ;)