fonradar

Kdv İade Sorunu

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üstat;
2019 dönemi ihracatımız da ;
Mal alış faturamız ve İrsaliyesi 21/05/2019 tarihli
Mal satış Fatura tarihimiz 16/05/2019
GÇB kapanış 24/05/2019

iade servisiyle günlerdir tartışıyorum. En sonunda iadeyi ret ettiler.
Bana dedikleri alış fatura tarihimiz , satış fatura tarihinde sonra olduğu için iade olmaz.
Bugün müdürün yanına çıkacağım.
Gümrük beyannamesinin açılabilmesi için Gümrükçü bizden satış faturasını istedi ve bizde düzenledik. Satış faturasını düzenledikten sonra Mal geldi ve gümrüğe gönderdik.( YMM' nde söylediği budur)
Gümrük beyannamesinde satış fatura tarihi ve fatura numarası bulunmaktadır.
O zaman ihracat gerçekleşmezdi, öyle değil mi ? Gümrükte bakmadılar mı fatura tarihlerine ?

Ne yapmamı önerirsiniz ?

Herkese merhaba

Kdv iadesinin gerçekleşmesi ihracata bağlıdır.

Gümrük işlemleri başlatılması için mal alış tarihinden önce acele ile satış ft. düzenlenmiştir.

Fiili olarakta ihracat işlemi gerçekleşmiştir.

İhraç edilen malların alışa ait faturada belirtilen mallar ile aynı mallar olduğunun YMM tasdik raporu veya vergi inceleme raporu ile tespit edilmesi halinde iade işlemi gerçekleştirilir.

İlgili vergi dairesinden sonuç çıkmazsa İstanbul V.D.Bşk.lığı ile irtibata geçin.

Buna rağmen iade gerçekleşmez ise en son çare vergi mahkemesinde dava açın.

Herkese merhaba

Kdv iadesinin gerçekleşmesi ihracata bağlıdır.

Gümrük işlemleri başlatılması için mal alış tarihinden önce acele ile satış ft. düzenlenmiştir.

Fiili olarakta ihracat işlemi gerçekleşmiştir.

İhraç edilen malların alışa ait faturada belirtilen mallar ile aynı mallar olduğunun YMM tasdik raporu veya vergi inceleme raporu ile tespit edilmesi halinde iade işlemi gerçekleştirilir.

İlgili vergi dairesinden sonuç çıkmazsa İstanbul V.D.Bşk.lığı ile irtibata geçin.

Buna rağmen iade gerçekleşmez ise en son çare vergi mahkemesinde dava
Üstat nakit iade değil, iade tutarı 34.000 lira.Rapora gerek varmi ?
İade servisine anlatamadim.
Daire müdürü ile görüşmeyi düşünüyor um.
Ne derseniz ?