KDV İstisnası Hakkında

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
160
Değerli forumdaşlar geçenlerde elime geçen ve KDV içermeyen bir fatura geldi.Faturanın altında "Kuruluşumuz 3065 sayılı KDV'Nin 15.maddesinin 1/b bendine göre KDV'den istisnadır" ibaresi yer almaktaydı.İlgili maddeyi incelediğimde tanınan istisnanın diğer kurum yada kuruluşlar tarafından istisna hakkı tanınan uluslararası kuruluşlara yapılan teslim ve hizmetleri kapsadığını gördüm.Ancak sözkonusu teslim ve hizmet, istisna hakkına sahip uluslararası kuruluş tarafından bize yapılmış durumdaydı.Bu durumda ilgili uluslararası kuruluşun yapmış olduğu teslim ve hizmetlerden dolayı, kesmiş olduğu faturada KDV hesaplaması gerekmezmiydi.

Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Diplomatik İstisnalar

Madde No 15

Kapsam

1. Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır:

a) Karşılıklı olmak kaydıyla, yabancı devletlerin Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerine, konsolosluklarına ve bunların diplomatik haklara sahip mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler,

b) Uluslararası anlaşmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluşlara ve bunların mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler,
2. Bu istisnaların uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile istisnanın uygulanacağı asgarî miktarları tespite Maliye ve Gümrük Bakanlığı yetkilidir.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Sayın Özcan, haklısınız alıntı yaptığınız madde bahsettiğiniz kuruluşun satışlarında değil, alımlarında KDV muafiyeti getirmektedir. Hatalı uygulama yapmakta olduklarını söyleyebilirim.
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
38
Konum
İstanbul
Ynt: KDV İstisnası Hakkında

Merhaba,

Gemi inşaat malzemeleri ihracat ve ithalatı yapan bir firmaya satmış olduğumuz "conta" malzemesi ne ait teslimde kdv hesaplayacak mıyız?
 
Üst